The politics of religiousity and secularism narratives from the West Azerbaijan, Iran
Dindarlik ve sekülerizm politikaları İran, Batı Azerbaycan'dan anlatılar
- Tez No: 927644
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çağdaş İran'da dindarlık ve sekülerizm arasındaki etkileşim, tarihi dini kimliği ile modern sekülerizmin etkileri arasında mücadele eden bir toplumu yansıtan karmaşık ve dinamik bir meseledir. İran'da son on yıllarda yaşanan hızlı toplumsal değişimler, sekülerizmi ve dolayısıyla dini tartışmaların merkezine yerleştirerek bu alanda yeni algısal mekanizmaları tanımak için yeni araştırmalar yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, mevcut çalışma, İran toplumunda dindarlık ve sekülerizm üzerine bir nabız yoklaması niteliğindedir. Derinlemesine mülakatlara ve söylem analizine dayalı nitel bir yaklaşımla gerçekleştirilen bu çalışma, İranlıların din ve sekülerizm kategorilerini nasıl algıladığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma bulgularına göre, insanlar dindarlık ve sekülerizm kategorilerine farklı yaklaşımlar sergilemekte ve davranışları dinle aralarına belirli bir mesafe koyduklarını göstermektedir. Bu durum, İran toplumunun dindarlığını tamamen yitirdiği anlamına gelmemekte; aksine, hükümetin din yorumunu reddetme ve bunun yerine yeni bir yorum oluşturma arayışını temsil etmektedir. Bu yaklaşımların benimsenmesinde kuşaklar arası ve aile ilişkileri, modern toplumsal yaşamın tezahürleri ve dini liderler ile yöneticilerin davranış ve söylemlerindeki çelişkiler gibi faktörler etkili olmaktadır. Bu çalışma, hükümetin din yorumuyla gerçek İslam arasında bir ayrım yapıldığında sekülerizm tartışmalarının İran toplumunda meşrulaştığını göstermektedir. Ayrıca, bu araştırma, İran'daki dini yönetimin dini desteklemediğini, aksine modernizme karşı sergilediği içsel çelişkiler ve paradoksal tutumu nedeniyle sekülerleşme sürecinde bir katalizör rolü oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The interaction between religiosity and secularism in contemporary Iran is a complex and dynamic issue that reflects a society struggling with its historical religious identity and the effects of modern secularism. Considering the rapid pace of social change in Iran in recent decades, which puts secularism and, as a result, religion at the center of the debate, it is necessary to conduct new research in this field to recognize the new perceptual mechanisms regarding these two concepts. As a result, the current study provides a pulse check on religiosity and secularism in Iranian society. This study, which used a qualitative approach based on in-depth interviews and discourse analysis, attempted to reveal how Iranians perceive the categories of religion and secularism. According to the research findings, people approach the categories of religiosity and secularism differently, and their behavior demonstrates an extent of distance from religion. This does not imply that Iranian society has become non-religious, rather, it represents a type of quest to reject the government's interpretation of religion and replace it with a new one. Factors influencing the adoption of these approaches include intergenerational and family relationships, modern manifestations of social life, and behavioral and speech contradictions of religious guardians and rulers. This study demonstrates that by distinguishing between the government's interpretation of religion and real Islam, secularism debates are legitimized in Iranian society. Furthermore, this study demonstrated how religious rule in Iran does not serve religion, but rather acts as a catalyst in the secularization process due to its internal contradictions and paradoxical stance toward modernism.