Continuous auditing: Fraud prevention scenarios in consignment material processes in hospitals
Sürekli denetim: Hastanelerde konsinye malzeme süreçlerinde hileyi önleme senaryoları
- Tez No: 927664
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN TÜRÜDÜOĞLU ÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, bir sağlık kurumunda konsinye malzeme işleme ve mutabakat süreçlerinin tam otomasyonuna yönelik bir sürekli denetim modeli uygulaması yoluyla hilelerin erken tespiti ve önlenmesinin uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye'de yaklaşık 200 yatak kapasitesine sahip bir hastanenin konsinye malzeme işleyiş ve mutabakat süreçleri analiz edilmiş ve bu süreçlerin sürekli denetime uygun hale getirilmesi için bir tam otomasyon süreci geliştirilerek bu sürecin denetlenmesine yönelik geliştirilen senaryoların uygulanma olasılığı 20 kişi ile gerçekleştirilen birebir görüşme sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hileyi tespit ve önlemek amacıyla önerilen otomasyon sisteminin sürekli denetimi, teknik ve sistem uyumluluğu sorunları, veri kalitesi ve güvenilirliği endişeleri, gizlilik ve güvenlik riskleri, yeterli kullanıcı ve denetçi ihtiyacı, büyük yatırımlar ve sistem açıklarının ele alınması gibi bir dizi önemli zorlukla karşı karşıyadır. Otomatik sistemlerin faydalarından tam olarak yararlanmak için, organizasyonlar bu engelleri dikkatli bir planlama, sağlam bir BT altyapısının geliştirilmesi, kullanıcılar için kapsamlı eğitim ve entegrasyon maliyetleri ile sistem uyumluluğunun stratejik yönetimi yoluyla aşmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to assess the feasibility of early fraud detection and prevention through the application of a continuous auditing model designed for the full automation of the consignment material processing and reconciliation processes within a healthcare institution. For this purpose, the consignment material processing and reconciliation processes of a hospital with a capacity of approximately 200 beds operating in Türkiye are analyzed, a full automation process was developed to make these processes suitable for continuous auditing, and the probability of implementation of the scenarios developed for auditing this process was analyzed according to the results of one-to-one interviews with 20 people. According to the results of the research, auditing proposed automated systems intended to detect and prevent fraud presents a range of significant challenges, such as technical and system compatibility issues, data quality and reliability concerns, privacy and security risks, as well as the need for competent users and auditors, substantial investment, and addressing system vulnerabilities. To fully leverage the benefits of automated systems, organizations must overcome these obstacles through careful planning, the development of a robust IT infrastructure, thorough training for users, and strategic management of integration costs and system compatibility.