Umblikal arterde persistan ve intermittan diyastol sonu akım kaybının klinik sonuçlarının kıyaslanması
Comparison of clinical outcomes of persistent and intermittent diastolic flow reversal in umbilical artery
  1. Tez No: 927685
  2. Yazar: ALPEREN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışma, umblikal arter doppler ultrasonografisinde persistan ve intermittan diyastol sonu akım kaybı tespit edilen gebeliklerde maternal ve fetal sonuçların karşılaştırılması ile bu durumların klinik yönetim stratejileri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca diyastol sonu akım kaybının advers perinatal sonuçlarla ilişkisini ortaya koyarak klinik yaklaşımlara yönelik veriler sunulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 1 Haziran 2020 - 15 Mart 2024 tarihleri arasında başvurmuş, 18-45 yaş arasındaki, 20. gebelik haftasından itibaren umblikal arter doppler ultrasonografisi yapılan ve persistan veya intermittan diyastol sonu akım kaybı tanısı konmuş gebeler dahil edilmiştir. Major fetal anomali gebeler, çoğul gebelikler dışlanmıştır. Toplamda 273 vaka retrospektif olarak incelenmiş ve gruplar persistan (n=169) ve intermittan (n=104) diyastol sonu akım kaybı olan gebeler olarak ayrılmıştır. Bulgular: Persistan diyastol kaybı grubunda doğum kilosunun (p=0.004) ve Apgar skorlarının (1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare maternal and fetal outcomes in pregnancies diagnosed with persistent and intermittent end-diastolic flow loss in umbilical artery doppler ultrasonography and to evaluate the impact of these conditions on clinical management strategies. Additionally, it seeks to highlight the association between end-diastolic flow loss and adverse perinatal outcomes, providing valuable insights for clinical practice. Materials and Methods: Pregnant women aged 18-45 years who underwent umbilical artery Doppler ultrasonography from the 20th gestational week onwards and were diagnosed with persistent or intermittent end-diastolic flow loss between June 1, 2020, and March 15, 2024, were included in this retrospective study. Pregnancies with major fetal anomalies and multiple gestations were excluded. A total of 273 cases were analyzed and categorized into two groups: persistent end-diastolic flow loss (n=169) and intermittent end-diastolic flow loss (n=104).