Erken doğum tehdidi olan gebelerde serum ferritin düzeyi ve doğum zamanı arasındaki ilişki
The relationship between serum ferritin levels and delivery timing in pregnant women with threatened preterm labor
- Tez No: 927686
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı preterm doğum tanısı alan hastalardan istenecek hemogram ve akut faz reaktan parametrelerinin, doğum sürecini ve süresini ön görerek etkin tedavi ve takibi sağlayabilmek, morbidite ve mortalitenin önüne geçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde, 15 Temmuz 2024 - 15 Aralık 2024 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde erken doğum tehdidi tanısı alan 24-36 hafta, ek hastalığı ve özelliği olmayan, tekil gebeliği olan hastalar ile çalışma grubu oluşturuldu. Kontrol grubu ise rutin antenatal takibi için gebe polikliniğine gelen 24-36 hafta, ek hastalığı ve özelliği olmayan, tekil gebeliğe sahip hastalardan oluşturuldu.Hem kontrol grubu hem de erken doğum yehdidi tanısı anında istenen hemogram parametrelerine ek olarak serum reaktif protein, prokalsitonin ve serum ferritin istendi.Hastaların doğum süreleri ve tetkik sonuçları gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız, EDT tanısı alan 100 gebe ve kontrol grubu 91 sağlıklı gebeden oluşmak üzere toplam 191 olguyla yapıldı. Tanı anında ve kontrol muayenesine gelen hastalardan istenen hemogram ve akut faz reaktan tetkikleri karşılaştırıldı. İki grup arasında HG, HTC, CRP ve PROC parametreleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Ancak EDT grubundaki hastaların WBC ve serum ferritin değerleri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. (p < 0.0001). HG, HTC, CRP ve PROC parametreleri ile doğum süreleri karşılaştırıldığında ise anlamlı fark bulunamadı, ancak serum ferritin ve WBC arasında ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to evaluate whether hemogram and acute phase reactant parameters requested from patients diagnosed with preterm birth can predict the birth process and duration, thereby enabling effective monitoring and treatment, and preventing morbidity and mortality. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, between July 15, 2024, and December 15, 2024, in the Obstetrics and Gynecology Clinic. The study group consisted of patients diagnosed with threatened preterm labor (TPL) between 24 and 36 weeks of gestation, with no additional medical conditions and singleton pregnancies. The control group consisted of patients with singleton pregnancies, also between 24 and 36 weeks of gestation, who presented for routine antenatal care with no additional medical conditions or features. In both the study and control groups, in addition to the hemogram parameters requested at the time of TPL diagnosis, C-reactive protein (CRP), procalcitonin, and serum ferritin levels were measured. The duration of labor and test results were compared between the two groups. Results: A total of 191 cases were included in the study, consisting of 100 patients diagnosed with TPL and 91 healthy patients in the control group. Hemogram and acute phase reactant tests requested at the time of diagnosis and during routine antenatal visits were compared between the two groups. No significant differences were found between the two groups in terms of hemoglobin (HG), hematocrit (HTC), CRP, and procalcitonin (PROC) parameters.