Yerel kimlikten küresel markaya: Sakarya ili şehir pazarlaması örneği
Transformation form local status to global brand: Sakarya province marketing sample
  1. Tez No: 927756
  2. Yazar: NİDA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Sakarya ilinin şehir pazarlaması stratejilerini analiz ederek, yerel kimlikten küresel bir marka oluşturma sürecini incelemektedir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket çalışmaları ile Sakarya halkının ve şehirde öğrenim gören öğrencilerin şehir algısı, memnuniyet düzeyleri ve beklentileri değerlendirilmiştir. Şehir pazarlaması, bir şehrin ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihsel özelliklerini öne çıkararak hem yerel halkın refahını artırmayı hem de ziyaretçi ve yatırımcı çekmeyi hedefleyen bir yaklaşımdır. Araştırmada, Sakarya'nın genel ve spesifik özellikleri ile mevcut ve potansiyel kaynaklarının şehir markalaşma sürecindeki etkileri ve rolleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Anketler, amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen anket verileri, SPSS yazılımında analiz edilmiş ve tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, ayrıca korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, Sakarya'nın doğal güzellikleri, sanayi potansiyeli, sosyal ve kültürel etkinlikleri ve eğitim olanakları gibi unsurların şehirle ilgili görüşlerde ön plana çıktığını göstermiştir. Ancak, öğrencilerin şehirde kalma süreleri arttıkça şehir ve şehir halkı hakkındaki görüşlerinin olumsuz yönde arttığı belirlenmiştir. Bu bulgular, Sakarya'nın yerel halkın ve öğrencilerin beklentilerini karşılayacak, kültürel zenginliklerini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtacak stratejiler geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the city marketing strategies of Sakarya province, examining the process of transforming its local identity into a global brand. Surveys conducted as part of the study evaluated the perceptions, satisfaction levels, and expectations of Sakarya residents and students studying in the city. City marketing is an approach that aims to enhance the welfare of local residents while attracting visitors and investors by highlighting a city's economic, social, cultural, and historical characteristics. The research thoroughly examines the general and specific features of Sakarya, along with its existing and potential resources, and their roles in the city branding process. The study employed quantitative research methods, using surveys administered to students of Sakarya University's Faculty of Communication, selected through purposive sampling. The survey data were analyzed using the SPSS program, with descriptive statistics identified and correlation analysis applied. The findings revealed that Sakarya's natural beauty, industrial potential, social and cultural activities, and educational opportunities prominently influence perceptions of the city. However, it was determined that as students' duration of stay in the city increases, their views on the city and its residents tend to become more negative. These findings demonstrate Sakarya's potential to develop strategies that meet the expectations of its residents and students while promoting its cultural richness at both national and international levels.