Dijital medya çağında iletişimin ekonomi politiği: YouTube gazeteciliği
The political economy of communication in the digital media age: YouTube journalism
- Tez No: 927757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL PAZARBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, ana akım medya kanallarında uzun yıllar çalışmış ekonomik, politik ve sosyal nedenlerden dolayı gazetecilik mesleğini YouTube mecrasında sürdüren gazetecilerin mesleki konumunu açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun dışında izleyicilerin YouTube gazetecilerini takip etme nedenleri, YouTube mecrasının sunduğu imkânlar ve haber tüketim alışkanlığındaki değişim incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, YouTube gazetecilerini geleneksel medya kanallarından ayıran özellikler ve YouTube gazeteciliğinin ekonomi-politik açıdan gazetecilik mesleki pratikleri üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde temellendirilmiştir. Çalışma kapsamında, YouTube mecrası içinde gazetecilik faaliyetlerini sürdüren 15 bağımsız gazeteci ve bu gazetecilerin yayınlarını takip eden 15 izleyiciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, nitel veri analiz programı olan MAXQDA programı yardımıyla ayrı ayrı tema haline getirilerek incelenmiştir. Araştırmanın sonucu, YouTube mecrasında sansür ve denetim mekanizmalarının işlemiyor olması, gazetecilere YouTube mecrasında özgür ve eleştirel bir habercilik yapma imkânı sağladığı; izleyiciler açısından ise ana akım medya kanallarına kıyasla YouTube mecrası içinde gazetecilerin yaptığı yayınların, şeffaf bir şekilde kaliteli içerikler sundukları için tercih edildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çalışma verilerinin, dijital medya mecralarından biri olan YouTube platformunda ortaya çıkan yeni habercilik tarzının gazeteciler ve izleyiciler açısından oluşturduğu değişimi tespit etmek için önemli bir kaynak sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the professional position of journalists who, due to economic, political, and social reasons, have worked in mainstream media channels for many years and continue their journalistic profession on the YouTube platform. In addition, the study explores the reasons why viewers follow YouTube journalists, the opportunities provided by the YouTube platform, and changes in news consumption habits. The study also delves into the characteristics that distinguish YouTube journalists from traditional media channels and the impact of YouTube journalism on journalistic practices from an economic-political perspective. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with 15 independent journalists working in the YouTube platform and 15 viewers who follow their broadcasts. These interviews were analyzed separately and categorized into themes with the help of the qualitative data analysis program MAXQDA. The results of the research show that the absence of censorship and control mechanisms on the YouTube platform allows journalists to conduct free and critical journalism. From the viewers' perspective, broadcasts by journalists on YouTube are preferred over those on mainstream media channels because they provide high-quality, transparent content. It is believed that the data from this study will offer an important resource for identifying the changes brought about by the new style of journalism emerging on the YouTube platform for both journalists and viewers.