Tersane işletmelerinde gemi havuzlama operasyonlarındaki risklerin FMEA ve Balık Kılçığı yöntemleri ile analizi
Analysis of risks in ship docking operations in shipyard businesses with FMEA and Fishbone methods
  1. Tez No: 927767
  2. Yazar: MEHMET DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tersane işletmeleri, denizcilik sektörünün kritik faaliyetlerini yürütmekte olup, gemi inşası, bakım ve onarım işlemleri bu işletmelerin temel görevlerindendir. Gemi havuzlama operasyonları, gemilerin su altında kalan kısımlarının bakım ve onarım için kullanılan bir yöntem olup, karmaşık ve çok aşamalı süreçleri içermektedir. Bu süreçler sırasında çalışanlar çeşitli risklerle karşı karşıya kalmakta ve iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkin bir şekilde uygulanması hayati önem taşımaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları tersane sektöründe önemli maddi ve manevi kayıplara neden olabilmektedir. Bu nedenle, gemi havuzlama operasyonlarında ortaya çıkabilecek risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi ve önlenmesi için sistematik analiz yöntemleri kullanılmalıdır. Bu çalışmada, gemi havuzlama operasyonlarındaki riskler FMEA (Failure Modes and Effects Analysis – Hata Türleri ve Etkileri Analizi) ve Balık Kılçığı (Ishikawa Diyagramı) yöntemleri ile analiz edilmiştir. FMEA, operasyon sırasında olası hata türlerini belirleyerek bu hataların olumsuz etkileri analiz etmekle birlikte risklerin önceliklendirilmesine olanak tanımaktadır. Balık kılçığı diyagramı ise iş kazalarının temel nedenlerini kategorize ederek bu kazaların kökenine inme fırsatı sunmaktadır. Her iki yöntem de tersanelerde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının nedenlerini daha iyi anlamaya ve bu sorunların çözümü için etkili stratejiler geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, FMEA ve Balık Kılçığı yöntemlerinin bir arada kullanılmasının, tersane işletmelerinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaltılmasına yönelik stratejik bir adım olacağını ortaya koymaktadır. Bu sayede daha güvenli bir iş ortamı oluşturulur ve iş verimliliği artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Shipyard operations are critical to the maritime industry, with shipbuilding, maintenance, and repair being the primary functions of these enterprises. Dry docking operations, which involve the maintenance and repair of the underwater parts of vessels, are complex, multi-step processes. During these operations, workers face various risks, making the effective implementation of occupational health and safety measures essential. Accidents and occupational diseases in the shipyard sector can lead to significant financial and emotional losses. Therefore, systematic analysis methods should be used to identify, assess, and prevent potential risks during dry docking operations. In this study, the risks in dry docking operations were analyzed using FMEA (Failure Modes and Effects Analysis) and Fishbone (Ishikawa) Diagram methods. FMEA identifies possible failure modes during operations and analyzes the adverse effects of these failures, allowing for the prioritization of risks. The Fishbone diagram categorizes the root causes of work accidents, offering an opportunity to delve into the origins of these incidents. Both methods contribute to a better understanding of the causes of work accidents and occupational diseases in shipyards, facilitating the development of effective strategies for addressing these issues. This study reveals that the combined use of FMEA and the Fishbone Diagram can be a strategic step toward reducing work accidents and occupational diseases in shipyard operations. This approach can help create a safer work environment and improve operational efficiency.