Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet için potansiyel risk faktörlerinin ve alınacak önlemlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of potential risk factors for violence against healthcare workers in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 927766
  2. Yazar: RESUL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARPAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İş yerinde şiddet, fiziksel saldırı, duygusal taciz, tehditler, sözlü ve fiziksel taciz olarak sınıflandırılabilir. İş sağlığı ve Güvenliği (İSG), disiplinler arası bir alandır ve iş veya istihdamda bulunan kişilerin güvenliğini, sağlığını ve refahını korumakla ilgilidir. Sağlık sektörü, çalışma hayatında şiddetin yaygın olduğu sektörlerden biridir. Sağlık alanında şiddetin sıklığı ve türü, sağlık çalışanının bölümüne ve pozisyonuna göre değişmektedir. Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarına uygulan şiddetin değerlendirilmesi ve hasta yakınlarının da şiddete olan eğilimlerini belirleyerek sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet için potansiyel risk faktörlerinin ve alınacak önlemlerin İSG açısından ilk defa değerlendirilmesidir. Çalışmada alan araştırması ve anket tekniği kullanılarak (E-10017888-302.99-315707 no.lu etik kurul izni ile) Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 136 sağlık çalışanı ve 113 hasta yakını katılımcıdan veriler elde edildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen verilere göre sağlık çalışanları yaklaşık %22 oranında şiddete uğramakta, bu nedenle psikolojik destek almakta ve iş yeri değişikliği düşünmektedir. Ancak şiddet görmeleri meslekten memnuniyetlerini etkilememektedir. Sağlık çalışanları çoğunlukla hasta yakınlarından sözlü şiddete maruz kalmaktadır ve hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına şiddet uygulama oranı da yaklaşık %11'dir. Hasta yakınları sağlık çalışanlarına gösterdiği şiddeti en fazla devlet hastanesinde ve doktorlara gösterirken, hasta yakınları da sağlık çalışanlarından yaklaşık %16 oranında şiddet görmekte ve bu şiddeti en fazla oranda güvenlik ve hasta bakıcılardan görmektedir. Sağlık çalışanlarının çoğunluğu iletişim yetersizliğinden şiddet olaylarının gerçekleştiğini düşünürken, hasta yakınlarının çoğunluğu yeterli sağlık personeli bulunmadığı için şiddet gösterme eğiliminde olduklarını düşünmektedir. Tüm veriler değerlendirildiğinde İSG kapsamında özellikle devlet hastanelerinde güvenlik ve sağlık personeli yeterliliği ile ilgili çalışmaların yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Workplace violence can be classified as physical assault, emotional abuse, threats, verbal and physical abuse. Occupational health and safety (OHS) is an interdisciplinary field and is concerned with protecting the safety, health, and well-being of people in work or employment. The healthcare sector is one of the sectors where violence is common in working life. The frequency and type of violence in the healthcare field varies according to the department and position of the healthcare worker. The aim of this study is to evaluate violence against healthcare workers and to determine the tendencies of patient relatives towards violence and to evaluate potential risk factors and precautions to be taken for violence against healthcare workers in terms of OHS for the first time. In the study, data were obtained from 136 healthcare workers and 113 patient relatives from Kocaeli University and Sakarya University Education and Research Hospitals using field research and survey techniques (with the permission of the ethics committee no. E-10017888-302.99-315707) and statistically evaluated. According to the obtained data, healthcare workers are exposed to violence at a rate of approximately 22%, therefore they receive psychological support and consider changing their workplace. However, being subjected to violence does not affect their satisfaction with the profession. Healthcare workers are mostly exposed to verbal violence from relatives of patients, and the rate of violence by relatives of patients against healthcare workers is approximately 11%. While relatives of patients show the most violence against healthcare workers in state hospitals and against doctors, relatives of patients experience violence from healthcare workers at a rate of approximately 16%, and this violence is mostly experienced by security and patient caregivers. While most healthcare workers think that violence occurs due to lack of communication, most relatives of patients think that they tend to show violence because there are not enough healthcare personnel. When all the data is evaluated, it is important to conduct studies on security and healthcare personnel adequacy, especially in state hospitals, within the scope of OHS.