Farklı eğitim kademeleri müzik ders kitaplarındaki çocuk şarkılarının çevre bilinci kazandırması açısından incelenmesi
Analysis of children's songs in music textbooks at educational levels in terms of raising environmental awareness
  1. Tez No: 927768
  2. Yazar: KÜBRA ŞİMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında MEB Talim Terbiye Kurulu'nca belirlenen ilkokul ve ortaokul müzik kitaplarındaki şarkıların çevre bilinci kazandırma katkısını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ana hedefi, mevcut müzik kitaplarının çevre bilinci kazandırmaya nasıl hizmet ettiğini analiz etmektir. Çalışmada nitel içerik analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Müzik kitaplarındaki şarkılardan doğaya ilişkin ögeler barındıranlar, bu şarkılar arasında da çevre bilinci kazandırma mesajı verenler tespit edilmiştir. Ayrıca, şarkıların mevcut öğretim programlarındaki öğrenme çıktılarıyla ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın diğer önemli boyutu, 2024-2025 eğitim öğretim yılında birinci ve beşinci sınıflarda uygulanacak olan 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programlarının incelenmesidir. 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 'ne göre müzik dersi öğretim programında herhangi bir değişiklik olmadığından, 2018 Müzik Dersi Öğretim Programı her sınıf kademesi için dikkate alınmıştır. Bu bağlamda, müzik dersi öğretim programında çevre bilinci kazandırmayla ilgili herhangi bir öğrenme çıktısının bulunmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle, müzik kitaplarındaki şarkıların diğer derslerde yer alan çevre bilinci kazandırma öğrenme çıktılarıyla bağlantısı kurulmuştur. İncelenen şarkıların %80'inin doğaya ilişkin ögeler içerdiği, ancak yalnızca %12.5'inin çevre bilinci kazandırma mesajı verdiği görülmüştür. Çevre bilinci kazandırma mesajı veren şarkılardan, 2018 öğretim programına göre dört şarkının programdaki beş öğrenme çıktısıyla ilişkili olduğu; 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programına göre ise ilişki gösteren bir şarkının bulunmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, müzik dersi öğretim programının çevre bilinci kazandırma açısından zenginleştirilmesi, müzik kitaplarındaki çevre bilinci kazandırmaya yönelik şarkıların sayısının artırılması ve müzik dersi ile diğer dersler arasındaki bağlantıların güçlendirilmesi önerilmektedir. Bu yaklaşımlar, öğrencilerin çevre bilincini kazanmasını ve bunu hayat boyu sürdürebilmesini sağlamak amacıyla daha etkili bir eğitim ortamı sunabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the contribution of the songs included in the primary and secondary school music textbooks determined by the MEB Board of Education and Discipline for the 2022-2023 academic year to environmental education. The main objective of the research is to analyze how the existing music textbooks serve to raise environmental awareness. Qualitative content analysis was used in the study. Among the songs in the music books, those containing elements of nature were identified, and among these, those conveying environmental education messages were also detected. Additionally, the relationships of these songs with the learning outcomes in the current curriculum were examined. Another significant aspect of the research is the analysis of the 2024 Turkey Century Education Model curricula that will be implemented in the first and fifth grades in the 2024-2025 academic year. Since there were no changes to the music education program according to the 2024 Turkey Century Education Model, the 2018 Music Education Program was taken into account for all grade levels. In this context, it was determined that there are no learning outcomes related to environmental education in the music education program. Therefore, connections were established between the songs in the music textbooks and the environmental education learning outcomes present in other subjects. It was found that 80% of the examined songs contain elements of nature, but only 12.5% convey environmental education messages. Among the songs that convey environmental education messages, four songs were found to be related to five learning outcomes in the 2018 curriculum, while no songs showed any relationship according to the 2024 Turkey Century Education Model curriculum. As a result, it is recommended to enrich the music education program in terms of environmental education, increase the number of songs aimed at environmental education in the music textbooks, and strengthen the connections between music and other subjects. These approaches can provide a more effective educational environment to help students gain environmental awareness and maintain this awareness throughout their lives.