Okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile Web 2.0 araçlarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' technological pedagogical content knowledge and their attitudes towards Web 2.0 tools
- Tez No: 927784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dijital çağda, eğitim alanında teknolojik gelişmelerin etkisi güncelliğini sürdürmektedir. Eğitim teknolojisi ya da öğretim teknolojisi olarak ifade edilen kavram; öğretmenler, öğrenciler ve kullanılan içerikler anlamında birçok tanımlamayı ve yöntemi içermektedir. Özellikle çağın gerekliliklerine ve öğrencilerin bu çağa özgü ilgi, istek ve ihtiyaçlarına uygun bir eğitim süreci planlayabilmek için öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimi önem arz etmektedir. Teknoloji içinde yer aldığı her alanda olduğu gibi eğitim alanında çok hızlı ilerlerken; teknolojik pedagojik alan bilgisi, dijital yeterlilik, teknoloji okuryazarlığı ve Web 2.0 araçları gibi birçok yeni kavram ve çerçeveyi de beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda, öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgileri, dijital yeterlilikleri, eğitim sürecine uygun içerik üretebilme ve sunma becerileri üzerine araştırmalar yürütüldüğü ve bu doğrultuda eğitim planlamaları yapıldığı görülmektedir. Alan yazında yapılan çalışmalar, öğretmen yeterlilikleri bağlamında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerinin, eğitimde teknoloji entegrasyonu sürecinde önemli bir etken olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile Web 2.0 araçlarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinde, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi ve özel okul bünyesindeki, bağımsız anaokulları ve anasınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri arasından rastgele örneklem yöntemiyle seçilen 198 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; kişisel bilgi formu, Okul Öncesi Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ve Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Web 2.0 Araçlarına Yönelik Tutum Ölçeği okul öncesi öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin Web 2.0 araçlarına yönelik tutumlarını anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile Web 2.0 araçlarına yönelik tutumun bilişsel, duyuşsal ve davranışsal alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Sosyodemografik değişkenler ve ölçekler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde ise cinsiyet, yaş ve kurum türü değişkenleri bakımından anlamlı farklılaşmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the digital age, the impact of technological developments in the field of education continues to be up-to-date. The concept expressed as educational technology or instructional technology includes many definitions and methods in terms of teachers, students and the content used. Professional and personal development of teachers is especially important in order to plan an educational process in accordance with the requirements of the age and the interests, wishes and needs of students specific to this age. While technology is advancing rapidly in the field of education as in every field in which it is involved, it has brought along many new concepts and frameworks such as technological pedagogical content knowledge, digital competence, technology literacy, Web 2.0 tools. In this context, it is seen that researches have been conducted on teachers' technological pedagogical content knowledge, digital competences, their ability to produce and present content suitable for the educational process and training plans have been made in this direction. Studies in the literature show that teacher competences, professional and personal development are important factors in the process of technology integration in education. In this context, this study aimed to examine the relationship between preschool teachers' technological pedagogical content knowledge and their attitudes towards Web 2.0 tools. The study group of the research consists of 198 pre-school teachers selected by random sampling method among pre-school teachers working in independent kindergartens and nursery schools within the public and private schools affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) in Antalya province. In collecting the research data; personal information form, Preschool Teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge Scale and Preschool Teachers' Attitude Scale Towards Web 2.0 Tools were applied to preschool teachers. As a result of the research, it was seen that preschool teachers' technological pedagogical content knowledge significantly predicted their attitudes towards Web 2.0 tools. In addition, it was seen that there was a significant and positive relationship between teachers' technological pedagogical content knowledge and cognitive, affective and behavioral sub-dimensions of attitude towards Web 2.0 tools. When the relationship between sociodemographic variables and scales was evaluated, it was seen that there were significant differences in terms of gender, age and institution type variables.