Yaşam becerilerine yönelik söylem analizi çerçevesinde fen bilimleri öğretmenleri ile fenomenolojik bir çalışma
A phenomenological study with science teachers within the framework of discourse analysis on life skills
- Tez No: 927783
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDURAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaşam becerisi kavramının literatürdeki tanımlarını incelemek, boyutlarını ortaya koymak ve bu boyutlara ilişkin Fen Bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini yorumlayıcı fenomenoloji yaklaşımı çerçevesinde derinlemesine analiz etmektir. Araştırmada öncelikle beceri ve yaşam becerileri kavramlarının tanımları, tarihsel gelişimi ve farklı disiplinlerde nasıl ele alındığı incelenmiş ve tartışılmıştır. PRISMA protokolü kullanılarak literatür taraması gerçekleştirilmiş, akademik kaynaklardan yaşam becerisi tanımları derlenmiştir. Tanımlamalar tematik söylem analizi yöntemiyle analiz edilerek, yaşam becerilerinin literatürde hangi boyutlar üzerinden tanımlandığı ortaya koyulmuştur. Ardından fen bilimleri öğretmenlerinin yaşam becerisi tanımları içeriğindeki bu boyutları nasıl algıladıklarına dair görüşleri incelemiştir. Bu kapsamda Burdur ilinde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinden oluşan katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin analizinde içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Son olarak yaşam becerilerinin kuramsal çerçevesi ile öğretmenlerin görüş ve deneyimlerinin nasıl kesiştiği ele alınmıştır. Bulgular, yaşam becerilerinin hedef kitle, bağlam, amaç ve kavramsal yapı olmak üzere dört temel boyutta ele alındığını ortaya koymuştur. Hedef kitle boyutunda bireyler, çocuklar, gençler, yetişkinler ve öğretmenlerin yaşam becerileri ile nasıl ilişkilendiği değerlendirilirken, bağlam boyutunda yaşam becerilerinin okul, ev ve iş ortamı gibi farklı mekanlarda nasıl anlam kazandığı incelenmiştir. Amaç boyutunda bilinçli karar alma, problem çözme, akademik başarıyı artırma ve psikolojik iyi oluşu destekleme gibi yaşam becerilerinin önem ve işlevine ilişkin fonksiyonlar ön plana çıkmış, kavramsal yapı boyutunda ise disiplinler arası farklılıklar ve söylem çeşitliliğinin belirleyici olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, yaşam becerilerinin kuramsal olarak geniş ve disiplinler arası çok boyutlu bir yapıya sahip ve bağlama duyarlı olarak gelişen ve değişen beceriler olarak tanımlandığını göstermektedir. Öğretmenlerin deneyimleri bu becerilerin gerçek dünyadaki işleyişine dair önemli veriler sağlamaktadır. Hem literatür hem de öğretmen görüşleri, yaşam becerilerinin bireyin kişisel gelişimi, mesleki başarısı ve toplumsal uyumu açısından kritik bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşam becerileri kavramındaki disiplinler arası çeşitlilik ve çok boyutluluk, bu becerilerin öğrenme ortamında nasıl kazandırılacağı, geliştirileceği ve öğretim programlarına entegrasyonu konusunda sistematik yaklaşımlar geliştirilmesine olan ihtiyaca işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the definitions of the concept of life skills in the literature, identify its dimensions, and conduct an in-depth analysis of science teachers' perspectives on these dimensions within the framework of the interpretative phenomenological approach. Initially, the study explores and discusses the definitions, historical development, and treatment of the concepts of skills and life skills across different disciplines. A literature review was conducted using the PRISMA protocol, and definitions of life skills were compiled from academic sources. These definitions were analyzed through thematic discourse analysis to determine the dimensions through which life skills are defined in the literature. Subsequently, the study investigates how science teachers perceive these dimensions in definitions of life skills. In this context, semi-structured interviews were conducted with science teachers working in the province of Burdur. The data obtained from the interviews were analyzed using content analysis and descriptive analysis techniques. Finally, the study examines how the theoretical framework of life skills intersects with teachers' perspectives and experiences. The findings indicate that life skills are conceptualized in four main dimensions: target audience, context, purpose, and conceptual structure. In the target audience dimension, the study evaluates how individuals, including children, adolescents, adults, and teachers, relate to life skills. The context dimension explores how life skills gain meaning in different settings such as school, home, and the workplace. The purpose dimension highlights the functions of life skills in relation to informed decision-making, problem-solving, enhancing academic success, and supporting psychological well-being. In the conceptual structure dimension, interdisciplinary differences and variations in discourse are identified as key determinants. The research findings suggest that life skills possess a broad, interdisciplinary, and multidimensional theoretical structure and are context-sensitive, evolving and adapting to different environments. Teachers' experiences provide valuable insights into the practical application of these skills in real-world settings. Both the literature and teachers' perspectives underscore the critical role of life skills in an individual's personal development, professional success, and social adaptation. The interdisciplinary diversity and multidimensionality of the life skills concept highlight the need for systematic approaches to integrating, developing, and fostering these skills in educational settings and curricula.