Yetişkinlik dönemi bağlanma türünün bireylerin siyasal liderlere yönelik bakış açılarıyla ilişkisi
The impact of adult attachment styles on individuals' perspectives towards political leaders
- Tez No: 927823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, bireylerin bağlanma stillerinin liderlik tercihleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma bağlanma stilleri ile liderlik tarzları arasındaki ilişkiyi, ayrıca cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve eğitim düzeyinin bu ilişkiler üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bunun yanı sıra katılımcıların duygusal tepkisellik, dayanıklılık ve hassasiyetleri üzerine de incelemeler yapılmıştır. Bulgular, kaçıngan ve kaygılı bağlanma stillerinin liderlik tercihlerini önemli ölçüde şekillendirdiğini ortaya koymuştur. Kaçıngan bağlanma stiline sahip bireyler, daha otoriter ve kontrolcü liderlik tarzlarını tercih ederken, kaygılı bağlanma stiline sahip bireyler de benzer şekilde otoriter liderlik tarzlarına eğilim göstermektedir. Kaygılı bağlanma, karizmatik liderlik üzerinde ise olumsuz bir etki yapmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça, bireylerin karizmatik liderlik tercihleri de güçlenmektedir. Ayrıca, kadınların demokratik ve karizmatik liderlik tarzlarına, erkeklerin ise otoriter liderlik tarzlarına daha fazla eğilim gösterdiği saptanmıştır. Sosyoekonomik düzey ve eğitim düzeyi arttıkça, güvensiz bağlanma olasılıklarının azaldığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, liderlik eğitimlerinde bireylerin bağlanma stillerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, liderlik tarzlarının geliştirilmesi ve bireysel farklılıkların yönetilmesi açısından bağlanma stillerinin rolünün ne kadar etkili olduğu araştırmada tespit edilmiş ve daha fazla araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of individuals' attachment styles on their leadership preferences. The research analyzes the relationship between attachment styles and leadership styles, as well as the impact of gender, socioeconomic status, and education level on these relationships. Additionally, the study examines participants' emotional reactivity, resilience, and sensitivity. The findings indicate that both avoidant and anxious attachment styles significantly shape leadership preferences. Individuals with an avoidant attachment style prefer more authoritarian and controlling leadership styles, while those with an anxious attachment style similarly tend toward authoritarian leadership. Anxious attachment has a negative effect on preference for charismatic leadership. As the education level increases, individuals' preference for charismatic leadership strengthens. Furthermore, it was found that women are more inclined towards democratic and charismatic leadership styles, while men tend to prefer authoritarian leadership styles. As socioeconomic and education levels increase, the likelihood of insecure attachment decreases. These findings highlight the importance of considering attachment styles in leadership training. Moreover, the study identifies the significant role of attachment styles in the development of leadership styles and the management of individual differences, concluding that further research on this topic is necessary.