Ortaokul öğrencilerinin 'Deprem' ve 'Sel' kavramına yönelik metaforik algılarının incelenmesi
Examination of middle school students' metaphorical perceptions towards 'Earthquake' and 'Flood' conteps
- Tez No: 927824
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA VARNACI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin“Deprem”ve“Sel”kavramlarına yönelik metaforik algılarının belirlenmesidir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan“durum”deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının bahar döneminde Yozgat Saraykent Sarayözü Ortaokulu'na devam eden 42 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerden 37'si çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan öğrencilerin sel ve deprem kavramlarına ilişkin metaforik algılarını belirlemeye yönelik form kullanılmıştır. İlgili formda, deprem ve sel kavramlarına ilişkin öğrencilerin metaforik algılarını belirlemek amacıyla 16 soruya ve ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Veri toplama işlemi bitirildikten sonra toplanan 37 metafor oluşturma kağıdından 276 metafor elde edilmiş, bu metaforlar sel ve deprem kavramına yönelik metaforlar diye ikiye ayrılmıştır. Sel metaforları kendi içinde 9 farklı kategoriye, deprem metaforları kendi içinde 8 farklı kategoriye ayrılmıştır. Kategorilere ayrılıp incelenen metaforlar Microsoft Word programına yazıldıktan sonra düzenlemeler yapılmış ve incelenmiştir. Toplanan veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Deprem kavramına yönelik 37 öğrencinin 152 farklı metafor ürettikleri tespit edilmiş ve metaforlar 8 kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler şunlardır: Sallanma, Ölüm, Kesici delici, Kırılma, Yıkım, Doğal afet, Ulaşım aracı ve Aykırıdır. Yine form kağıtlarında sel kavramına yönelik 124 farklı metafor üretilmiş ve metaforlar 9 değişik kategoride toplanmıştır. Bu kategoriler şunlardır: Su barındıran, Ölüm, Doğal kaynak, Doğal afet, Zaman, Ders materyali, Oyun, Taşıtlar ve Farklı olmak üzere 9 farklı kategoriye ayrıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the metaphorical perceptions of middle school students towards the concepts of“Earthquake”and“Flood”. The“case”design, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. The sample of the study consists of 42 students attending Yozgat Saraykent Sarayözü Secondary School in the spring semester of the 2022-2023 Academic Year. 37 of the students participated in the study voluntarily. In the study, a form created by the researcher to determine the metaphorical perceptions of the students regarding the concepts of flood and earthquake was used as the data collection tool. The relevant form included 16 questions and relevant explanations in order to determine the metaphorical perceptions of the students regarding the concepts of earthquake and flood. After the data collection process was completed, 276 metaphors were obtained from the 37 metaphor creation papers collected, and these metaphors were divided into two as metaphors for the concepts of flood and earthquake. Flood metaphors were divided into 9 different categories, and earthquake metaphors were divided into 8 different categories. After the metaphors were divided into categories and examined, they were written into the Microsoft Word program and then edited and examined. The collected data was analyzed using the content analysis technique. It was determined that 37 students produced 152 different metaphors for the concept of earthquake and the metaphors were divided into 8 categories. These categories are: Shaking, Death, Cutting and piercing, Breaking, Destruction, Natural disaster, Transportation vehicle and Opposite. Again, 124 different metaphors were produced for the concept of flood on the form papers and the metaphors were collected in 9 different categories. These categories are: Water containing, Death, Natural source, Natural disaster, Time, Course material, Game, Vehicles and Different. It was seen that they were divided into 9 different categories.