Kutsal mekân ve teknolojideki tezahürleri
Sacred places and their manifestations in technology
  1. Tez No: 927835
  2. Yazar: ÖZGE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kutsal mekânlar tarih boyunca fiziksel anlamlar taşıdığı gibi algısal ve metafiziksel manaları da içermiştir. Teknolojik gelişmeler süreç içerisinde bu mekânların hem inşasını hem de deneyimlenmesini şekillendirmeye başlamıştır. Dijitalleşme süreci, kutsal mekânlarla ilişkili kavramları ve tezahürlerini oyunlardan filmlere, sosyal medyadan metaverse uzanan çeşitli platformlara taşımıştır. Bu kapsamda tez, disipliner arası literatür taraması yöntemiyle elde edilen verileri doküman analizi yoluyla inceleyerek, kutsal mekânla ilişkili kavram ve tezahürlerin dijital dünyada nasıl açığa çıktığını araştırmaktadır. Bu bağlamda, oyunlar, filmler ve diğer medya türlerinden alınan örnekler incelenmiştir. Veriler incelenirken tarafsız ve bilimsel bir yöntem izlenerek nesnelliğin korunmasına özen gösterilmiştir. Çalışma, kutsal mekânların dijital evrende nasıl varlık gösterdiğini bütüncül bir şekilde ele alarak literatüre katkı sağlamayı ve gelecekte bu alanda yapılacak araştırmalara teorik bir temel sunmayı amaçlamaktadır.“Kutsal Mekân ve Teknolojideki Tezahürleri”adlı tezimizin giriş kısmında konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için kutsalın kavramsal çerçevesinden bahsedilmektedir. Bununla beraber birinci bölümde mekân, teknoloji, metaverse, dijital platformlar, film, animasyon ve oyunun kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. İlk bölümün başlangıç adımı kutsal mekânın ve teknolojinin mahiyetini anlamaya çalışmaktır. Bu bölümde kutsal mekânın tarihi arka planıyla ilişkili olduğu kavramlar ele alınmaktadır. Akabinde kutsal mekânın tezahürleri incelenmektedir. İkinci bölümde kutsal mekânla teknoloji ilişkisine yer verilmektedir. Bu bağlamda ilk olarak tarihsel sürece yer verilerek aralarındaki tarihsel ilişki ortaya konmaya çalışılmaktadır. Ardından dijital içeriğin çeşitliliğinden yola çıkarak kutsal mekânın tezahürleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sacred places have had physical meanings throughout history, as well as perceptual and metaphysical meanings. Technological developments have begun to shape both the construction and experience of these places. The digitalization process has carried the concepts and manifestations related to sacred places to various platforms ranging from games to movies, from social media to the metaverse. In this context, the thesis examines the data obtained through the interdisciplinary literature review method through document analysis and investigates how the concepts and manifestations related to sacred places are revealed in the digital world. In this context, examples taken from games, movies and other types of media were examined. While examining the data, an impartial and scientific method was followed and attention was paid to preserving objectivity. The study aims to contribute to the literature by holistically addressing how sacred places exist in the digital universe and to provide a theoretical basis for future research in this field. In the introduction part of our thesis titled“Sacred Places and Their Manifestations in Technology”, the conceptual framework of the sacred is mentioned in order to provide a better understanding of the subject. In addition, the conceptual framework of place, technology, metaverse, digital platforms, film, animation and game is included in the first section. The initial step of the first section is to try to understand the nature of sacred place and technology. In this section, the concepts related to the historical background of sacred space are discussed. Then, the manifestations of sacred place are examined. The second section includes the relationship between sacred place and technology. In this context, first, the historical process is given and the historical relationship between them is tried to be revealed. Then, the manifestations of sacred place are examined based on the diversity of digital content.