Türkiye'de yapılan son çalışmalar çerçevesinde Anadolu Üst Paleolitik sorunsalına bir bakış
An overview of the Anatolian Upper Paleolithic problematic in the framework of recent studies in Türkiye
- Tez No: 927841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN MUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Anadolu Üst Paleolitik sorunsalı, Türkiye Paleolitik Çağ araştırmaları genelinde ele alınmıştır. Çalışmanın, tamamı literatür çalışmasından oluşmaktadır. Son çalışmalar çerçevesinde, bilinen veriler paleotopografya, paleoçevre ve jeoarkeoloji gibi farklı disiplinlerle birlikte ele alınarak Anadolu Üst Paleolitik sorunsalına yeni bir bakış sağlanabileceği üzerinde durulmuştur. Konu, sorunsalın arka planı“Türkiye Paleolitik Çağ araştırmaları”, iki ara katman“coğrafi çevre-iklim dinamikleri ve yaklaşımlar”ve asıl çekirdek:“arkeolojik materyale yansıyan Üst Paleolitik varlığı”olmak üzere farklı fenomenler ışığında bölümlere ayrılarak ele alınmıştır. Genel olarak çalışmada, Anadolu Üst Paleolitik sorunsalının çözümlenmesine yönelik jeoarkeolojik yaklaşımlar önerilmiştir. Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde yapılan kazı ve yüzey araştırmalarının verileri çerçevesinde de sorunsalın genel hatları ortaya konmuştur. Sonuçta, elde edilen veriler ışığında, araştırmaların eksik kaldığı alanlar ve temel malzeme gruplarının oluşturduğu materyallerin yayılım alanlarına dair genel bir harita ortaya konmuştur. Anadolu Üst Paleolitik sorunsalına dair literatürde henüz toplu bir çalışma bulunmamaktadır. Yapılan çalışma, literatürdeki eksikliklere bir katkı sağlanması ve ileride yapılacak çalışmalar için bir basamak olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Upper Palaeolithic problematic is considered in the context of the Palaeolithic studies in Turkey. The study consists entirely of a literature review. Within the framework of recent studies, it is emphasized that a new view of the Anatolian Upper Paleolithic problematic can be provided by considering the known data together with different disciplines such as paleotopography, paleoenvironment and geoarchaeology. The topic consists of the background of the problematic“Palaeolithic research in Turkey”, two intermediate layers“geographical environment-climate dynamics and approaches”and the core:“Upper Paleolithic presence as reflected in archaeological material”. In general, the study proposes geoarchaeological approaches for the resolution of the Anatolian Upper Paleolithic problematic. The general outlines of the problematic are also presented within the framework of the data of excavations and surveys conducted in 7 geographical regions of Turkey. As a result, in the light of the data obtained, a general map of the areas where research is incomplete and the distribution areas of the materials formed by the main material groups are presented. There is no collective study on the Anatolian Upper Paleolithic problematic in the literature yet. This study is envisaged to contribute to the gaps in the literature and to be a stepping stone for future studies.