Reklamlarda çevresel sürdürülebilirlik temasının tüketici karar süreçlerine yansıması: Odak grup görüşmesiyle bir inceleme
Reflection of environmental sustainability theme in advertisements on consumer decision processes: A study with focus group interviews
  1. Tez No: 927842
  2. Yazar: AĞUSTOS GERÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAFA ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küresel ısınma, dünya ülkeleri için yakın ve uzak gelecekte risk teşkil eden en önemli çevresel olaylar arasında yer almaktadır. Isınmadan dolayı delinen ozon tabakası, suyun ve yağış oranlarının azalması, hava sıcaklıklarındaki dengesizlikler, ülke yönetimlerini“küresel ısınma”konusunu gerek yerel gerekse ulusal düzeyde ele alması noktasında tetikleyici olmuştur. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak meydana gelen iklim değişikliği, Türkiye'de de önemli ölçüde dikkate alınmıştır. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda çevresel sorunlara duyulan hassasiyetin medya aracılığı ile kamuoyuna aktarılması da kaçınılmaz olmuştur. Medyayı aktif biçimde kullanan sektörlerden birisi olan“reklamcılık”için de bu nedenden ötürü yeni bir mesaj alanı doğmuştur. Markaların, yalnızca ürün tanıtımı ile değil, marka değer algısı ile de satış yapmaya başladığı küresel dünyada, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi sorunlardan doğan“çevresel sürdürülebilirlik”teması etrafında şekillenen iletilerin, hedef kitleye duyarlılık mesajı vererek satış hacmini artırmak istediği görülmektedir. Markalar, küresel bir sorunun çözümüne tüketicileri de dâhil ederek, satış yönlü bir çözüm süreci sağlamak istemektedir. Çalışma, çevresel sürdürülebilirlik temalı reklamların hedef kitle üzerindeki yansımasını ve bu yansımaların eyleme dönüşüm sürecini incelemektedir. Bu doğrultuda odak grup görüşmesi yapılmış olup, katılımcıların kişilik özellikleri göz önünde bulundurularak reklamların tüketici davranışları üzerindeki yansıması araştırılmıştır. Çalışma sonucunda sorumluluk özelliği bakımından öne çıkan kişilerin, çevresel sürdürülebilirlik temalı ürünlere daha fazla duyarlı olduğu, nevrotiklik özelliği bakımından öne çıkan kişilerin ise çevresel sürdürülebilirlik konusu hakkında endişe taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Global warming is among the most important environmental events that pose a risk for the countries of the world in the near and distant future. The ozone layer that has been damaged due to warming, the decrease in water and precipitation rates, and the imbalances in air temperatures have triggered country administrations to address the issue of“global warming”both locally and nationally. Climate change, which has occurred as a result of global warming, has also been taken into consideration to a great extent in Turkey. Considering all these reasons, it has become inevitable to convey the sensitivity felt towards environmental issues to the public through the media. For this reason, a new message area has emerged for“advertising”, one of the sectors that actively uses the media. In a global world where brands have started to make sales not only through product promotion but also through brand value perception, it is seen that messages shaped around the theme of“environmental sustainability”arising from problems such as climate change and global warming aim to increase sales volume by giving a message of sensitivity to the target audience. Brands want to provide a sales-oriented solution process by including consumers in the solution of a global problem. The study examines the reflection of environmental sustainability themed advertisements on the target audience and the process of transforming these reflections into action. In this context, a focus group interview was conducted and the reflection of advertisements on consumer behavior was investigated by considering the personality traits of the participants. As a result of the study, it was seen that people who are prominent in terms of responsibility are more sensitive to environmental sustainability themed products, while people who are prominent in terms of neuroticism are concerned about environmental sustainability.