Post-modern kentlilik bağlamında karavan yaşamı
Caravan life in the context of post-modern urbanism
  1. Tez No: 927840
  2. Yazar: ELİF GÜLER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT SIĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mobil mekân türlerinden olan karavanların geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Karavanlar 1920'lerde tekerlekli evler olarak kullanılmaya başlamıştır. Ancak Türkiye'de karavancılığın uzun bir geçmişinin olmadığını son yıllarda daha çok popüler hâle geldiğini söylemek mümkündür. Mekânın kentli algısı ve yaşam biçimleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu açıdan post-modern anlayışın etkisini sürdürdüğü günümüz koşullarında kentli bireylerin kentsel mekânlardan uzaklaşarak karavanda yaşamalarının nedenlerini anlamak amacıyla bu çalışma tasarlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için karavancılarla sahada karavanda yaşadıkları ortamlarda yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak katılımcılardan derinlemesine bilgiler edinilmiştir. Kentli bireylerin karavan yaşamı ile ilgili algılarını, duygularını, bakış açılarını ifade etmelerini sağlamak ve bu yaşamı nasıl deneyimlediklerini anlamak amacı ile nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım ile tasarlanmıştır. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak toplamda 15 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular; katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, karavan yaşamını tercih gerekçeleri/yaşam tarzı olarak karavancılık, karavan yaşamının sürekliliği, karavancıların kent yaşamına bakışı, gündelik yaşam pratikleri açısından karavan yaşamı şeklinde beş ana tema altında toplanmıştır. Bir yaşam tarzı olarak karavancılık başlığı altında katılımcıların tercih nedenleri özgürlük, afetler, kentten uzak, doğaya yakın olmak, ekonomik gerekçeler ve minimal yaşam olarak ele alınmıştır. Elde edilen bulgular çalışmanın kuramsal çerçevesi ve ilgili literatüre bağlı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of caravans, one of the types of mobile space, goes back a long way. Caravans started to be used as houses on wheels in the 1920s. However, it is possible to say that caravanning in Türkiye does not have a long history and has become more popular in recent years. Space has a significant impact on urban perception and lifestyles. In this respect, this study was designed to understand the reasons why urban individuals move away from urban spaces and live in caravans in today's conditions where post-modern understanding continues to be effective. In order to realize this aim, semi-structured interviews were conducted with caravanners in the field in the environments where they live in the caravan and in-depth information was obtained from the participants. It was designed with a phenomenological approach, one of the qualitative research designs, in order to enable urban individuals to express their perceptions, feelings and perspectives about caravan life and to understand how they experience this life. A total of 15 participants were interviewed using the snowball sampling method. The findings obtained in this study were grouped under five main themes: socio-demographic characteristics of the participants, reasons for preferring caravan life/caravanning as a lifestyle, continuity of caravan life, caravanners' view of urban life, and caravan life in terms of daily life practices. Under the heading of caravanning as a lifestyle, the reasons for the participants' preference were discussed as freedom, disasters, living in nature away from the city, economic reasons and minimal life. The findings were discussed in relation to the theoretical framework of the study and the related literature.