Marka arketipi analizi üzerinden grafik tasarım ürünlerinin incelenmesi
Examination of graphic design products through brand archetype analysis
- Tez No: 927873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Marka, bir ürün ya da hizmetin kimliğini oluşturan, tüketicilerle duygusal ve kültürel bağ kurmayı amaçlayan bir iletişim aracıdır. Marka arketipleri ise C. G. Jung'un arketip teorisine dayanan, M. Mark ve C. S. Pearson tarafından geliştirilen, markaların hedef kitleleriyle kurdukları bağları anlamlandırmak ve bu bağları güçlendirmek amacıyla kullanılan güçlü ve stratejik bir yöntemdir. Arketipler, markaların kişiliklerini belirleyerek, onların hikâyelerini ve değerleri gibi temel unsurlarını görsel iletişim araçlarıyla ifade etmelerini sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, marka arketiplerinin grafik tasarıma olan yansımaları;logo, afiş ve ambalaj tasarımları gibi bir marka için temel olarak kullanılan tasarım ürünleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Markaların arketiplerini nasıl temsil ettikleri ve bu temsilin grafik tasarım ürünleriyle nasıl yansıtıldığı detaylı bir şekilde ele alınarak, renk, tipografi, kompozisyon, semboller ve görsel metaforlar gibi grafik tasarım yöntemleri üzerinden incelenmiştir. Sonuç olarak, arketiplerin markaların hedef kitleleriyle duygusal bir bağ kurma sürecinde önemli bir rol oynadığı, bu bağın ise görsel tasarımlar aracılığıyla güçlendiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma hem akademik literatüre hem de sektör uygulamalarına katkı sağlayarak, tasarım süreçlerinde arketiplerin daha bilinçli bir şekilde kullanımının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
A brand is a communication tool that creates the identity of a product or service and aims to establish emotional and cultural connections with consumers. Brand archetypes, based on C. G. Jung's archetype theory and developed by M. Mark and C.S. Pearson, are a powerful and strategic method used to understand and strengthen the connections brands establish with their target audiences. Archetypes help define the personalities of brands, enabling them to express fundamental elements such as their stories and values through visual communication tools. In this study, the reflections of brand archetypes in graphic design are examined through essential design products commonly used by a brand, such as logos, posters, and packaging designs. The study employs the visual analysis method, one of the qualitative research techniques. The way brands represent their archetypes and how this representation is reflected in graphic design products is examined in detail through design methods such as color, typography, composition, symbols, and visual metaphors. As a result, it is concluded that archetypes play an important role in the process of establishing an emotional connection with a brand's target audience, and this connection is strengthened through visual designs. In this context, the study contributes to both academic literature and industry practices by emphasizing the importance of more conscious use of archetypes in design processes.