Dış yatırımlara dayalı ekonomik büyüme, küreselleşme ve ekonomik bağımlılık arasındaki ilişki: Güney Kore ve Türkiye karşılaştırmalı analizi
Interplay of foreign direct investment-led economic growth, globalization, and economic autonomy: A comparative study of South Korea and Turkey
  1. Tez No: 927874
  2. Yazar: MAHAMMAD SALİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM KUTLU HORVATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Econometrics, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
“Dış Yatırımlara Dayalı Ekonomik Büyüme, Küreselleşme ve Ekonomik Bağımsızlık Arasındaki İlişki: Güney Kore ve Türkiye Karşılaştırmalı Analizi”başlıklı bu çalışma, dış yatırımların gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme, küreselleşme ve ekonomik bağımsızlık üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Güney Kore ve Türkiye gibi benzer tarihsel süreçlerden geçmiş ve farklı düzeylerde dış yatırım deneyimi olan iki ülke üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Çalışmada, öncelikle dış yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki teorik çerçeve ve empirik bulgular incelenmiştir. Daha sonra, Güney Kore ve Türkiye'de dış yatırım akımlarının zaman içindeki seyri ve bu akımların sektörel dağılımı analiz edilmiştir. Ayrıca, dış yatırımın ekonomik büyüme üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri ekonometrik yöntemlerle ölçülmüştür. Çalışmanın bir diğer önemli kısmında ise dış yatırımların küreselleşme süreciyle olan ilişkisi ve bu sürecin ülkelerin ekonomik bağımsızlığı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interplay of foreign direct investment-led economic growth, globalization, and economic autonomy. By conducting a comparative analysis of South Korea and Turkey, two developing countries with similar historical backgrounds but different levels of foreign investment experience, this research seeks to understand the impact of foreign direct investment on economic growth, globalization, and economic independence. The study first explores the theoretical framework and empirical evidence regarding the relationship between foreign direct investment and economic growth. Subsequently, it analyzes the trends in foreign direct investment inflows and their sectoral distribution in South Korea and Turkey. Furthermore, the direct and indirect effects of foreign direct investment on economic growth are measured using econometric methods. Another significant part of the study evaluates the relationship between foreign direct investment and the globalization process, and the impact of this process on countries' economic autonomy.