İstanbul'daki Eczacılık Fakültesi akademisyenlerinin otantik liderlik algısı ve bu algılarının örgütsel bağlılık üzerine etkisi
Perception of authentic leadership among academics at the Faculty of Pharmacy in İstanbul and its impact on organizational commitment
  1. Tez No: 927925
  2. Yazar: RONAYI COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ÖZÇELİKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Mevzuatı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Liderliğin, kurum ve kuruluşların sürekliliğini ve kalitesini belirleyici rolü bilinmektedir. Neden bazı liderler başarılı olurken, bazısı başarısız olur?“Uzun vadede sürdürülebilir bir organizasyon için, liderlerin başarısını en üst düzeye çıkarmanın anahtarı nedir?”gibi sorular araştırmanın odağını oluşturmaktadır. Tüm kurumlarda olduğu gibi yükseköğretim kurumlarına da öncülük eden liderlerin, önemi büyüktür. Bu liderler, kurumun çıkarlarını gözeten kararlar alarak, stratejik eylem planları oluşturmaktadır. Rekabetin ve kıyasıya mücadelenin olduğu bir ortamda, herhangi bir kurumun başarısını belirlemede, liderliğin yanı sıra çalışanların örgütsel bağlılığı da önem taşımaktadır. Bu nedenle, eğitim sektörünün en önemli yapıtaşlarından olan yükseköğretim kurumları, son derece rekabetçi hale gelen bu iklimde, öğretim kadrosunun bağlılığını arttırmak için çabalamalıdır. Araştırmaya konu olan otantik liderlik; doğruluk, dürüstlük ve yüksek enerji değerlerine odaklanan, pozitif bir liderlik tarzı olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel bağlılık; bir çalışanın kurumsal hedefleri ne ölçüde benimsediği, kurum adına çalışmaya ne kadar istekli olduğu ve kurumda çalışmaya devam etme arzusu olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Bu çalışmanın materyalini, 2020-2021 öğretim yılında İstanbul'daki Eczacılık Fakülteler'inde çalışmakta olan 432 akademisyen arasından gönüllü olan 190 akademisyenin, anket sorularına verdikleri yanıtlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul ilindeki;“Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Bezmi-Âlem Vakıf Üniversitesi, Birunȋ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakülteleri'nde”görev yapmakta olan 432 akademisyen arasından, gönüllü olan 190 kişiye, araştırmacı tarafından geliştirilen; 10 soruluk“Kişisel Bilgiler ve Demografik Özellikler Formu”ile Gardner, Avolio, Luthans, May ve Walumbwa'nın (2005), geliştirdiği Tabak vd.'nin (2012), Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaptığı;“ilişkisel şeffaflık, içselleştirilmiş ahlak anlayışı, öz-farkındalık ve bilgiyi dengeli değerlendirme”alt boyutlarından oluşan 16 soruluk“Otantik Liderlik Ölçeği”; Meyer ve Allen tarafından geliştirilen, Dağlı vd. (2018), tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, 18 sorudan oluşan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”anketi uygulanmıştır. Anket, 7 alt boyut ve 44 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; akademisyenlerin demografik değişkenlere (yaş, meslekte geçirilen süre, unvan, cinsiyet vs.) bağlı olarak otantik liderlik algısının, örgütsel bağlılığı üzerine anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre; kadın akademisyenlerin OLÖ'nün içselleştirilmiş ahlak anlayışı alt boyutu, erkek akademisyenlerden daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkenine göre, 60 yaş ve üzeri akademisyenlerin, diğer yaş grubundaki akademisyenlere göre ÖBÖ'nün normatif ve duygusal bağlılık alt boyutları daha yüksek bulunmuştur. İşini değiştirmek istemeyen akademisyenlerin, işini değiştirmek isteyen akademisyenlere göre, OLÖ ve bütün alt boyutları (İŞ, İAA, BDD, ÖF) ile ÖBÖ ve bütün alt boyutları (DB, DEB, NB) daha yüksek bulunmuştur. Çalışma şekli değişkenine göre, sözleşmeli akademik personelin normatif bağlılığı, kadrolu personelin normatif bağlılığından daha yüksek bulunmuştur. Meslekte geçirilen süre değişkenine göre; 30 yıl ve üzeri tecrübeye sahip akademisyenlerin, OLÖ'nün bütün alt boyutları, daha az tecrübeli akademisyenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, mesleki tecrübesi daha fazla olan akademisyenlerde, ÖBÖ'nün duygusal bağlılık ve normatif bağlılık alt boyutları da diğerlerine göre daha yüksek bulunmuştur. Akademisyenlerin, genel otantik liderlik düzeyi ve bütün alt boyutları ile genel örgütsel bağlılık düzeyi ve bütün alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of leadership in determining the continuity and quality of institutions and organizations is well- established. However, why some leaders succeed while others fail remains a compelling question. Research often seeks to address inquiries such as: What is the key to maximizing the success of leaders for ensuring the long-term sustainability of organizations? This question holds particular significance in higher education institutions, where leadership is crucial for strategic decision-making and action planning that aligns with the institution's interests. In an environment of intense competition, the organizational commitment of employees, along with effective leadership, plays a crucial role in determining the success of any institution. Therefore, higher education institutions, as building block of the education sector, must prioritize fostering the commitment of their teaching staff in this highly competitive climate. This study focuses on authentic leadership; a positive leadership style characterized by honesty, integrity, and high energy. Authentic leadership emphasizes transparency, internalized moral perspective, self-awareness, and balanced processing. Organizational commitment, on the other hand, is defined as the degree to which employees embrace institutional goals, their willingness to work for the institution, and their desire to remain part of it. The research adopts a descriptive methodology, with data drawn from 190 volunteer academicians out of 432 academicians working in the Faculties of Pharmacy in Istanbul during the 2020–2021 academic year. Participants completed a 10-question“Personal Information and Demographic Characteristics Form”developed by the researcher. They also responded to two validated scales: the 16-question Authentic Leadership Scale by Gardner, Avolio, Luthans, May, and Walumbwa (2005), with its Turkish validity and reliability study conducted by Tabak et al. (2012), and the Organizational Commitment Scale (OLS) by Meyer and Allen, consisting of 18 questions and validated in Turkish by Dağlı et al. (2018). These scales measured sub-dimensions such as relational transparency, internalized morality, self-awareness, and balanced information evaluation for authentic leadership, and normative, emotional, and continuance commitment for organizational commitment. The study findings reveal that the perception of authentic leadership among academicians significantly impacts organizational commitment, with variations based on demographic factors such as age, tenure, title, and gender. For instance, female academics scored higher than males in the internalized morality sub-dimension of authentic leadership. Academicians aged 60 and above demonstrated higher normative and emotional commitment compared to younger age groups. Those who expressed no desire to change jobs scored higher across all dimensions of both scales. Furthermore, contracted academic staff exhibited higher normative commitment compared to permanent staff. More experienced academicians (30 years or more) displayed stronger results across all dimensions of authentic leadership. Also this academicians's displayed stronger results organizational commitment, particularly in emotional and normative commitment. In summary, the study identified a significant positive relationship between authentic leadership and organizational commitment across all measured sub- dimensions. These findings underscore the importance of fostering authentic leadership practices to enhance organizational commitment in higher education institutions.