Beşinci metatars kırıklarında kullanılan sabitleme yöntemlerinin biyomekanik açıdan değerlendirilmesi ve yeni biyobozunur implant geliştirilmesi
Biomechanical evaluation of fixation methods used in fifth metatarsal fracture and development of new biodegradable implant
  1. Tez No: 927926
  2. Yazar: DİLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÇELİK, DOÇ. DR. HAMİD ASADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ayağın beşinci metatarsal kemiğinin dış tarafında meydana gelen kırık türüne“Jones kırığı”denir. Düşük kan akışı nedeniyle bu kırık türünün iyileşme süreci uzun ve karmaşık olabilmektedir. Tedavi olarak alçı gibi konservatif yöntemleri bazı durumlarda etkili olabilir; ancak kaynamama ve tekrar kırılma riski nedeniyle çoğunlukla cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında beşinci metatars jones kırığının tedavisinde kullanılan sabitleme yöntemleri sonlu elemanlar yöntemi (SEY) ile incelenmiştir. Sağ ayağa ait bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden dijital bir kemik modeli oluşturularak Jones kırık hattı oluşturulmuştur. Kırık tedavisinde sık kullanılan intramedüller vida, kanüllü vida ve düşük profilli plakanın kırığa sabitlemesinin simülasyonu gerçekleştirilmiştir Ti-6Al-4V ve Cr-Ni-Mo malzemeleri tanımlanan implantların 60N yükleme koşulundaki analiz edilerek gerilme ve total deformasyon değerleri karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ideal implant modeline karar verilmiş ve model üzerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Ardından, polilaktik asit/ hidroksiapatit (PLA/HA) biyobozunur malzeme tanımlanarak analiz süreci tamamlanmıştır. Biyobozunur modelde gerilme değeri 101,72 MPa ve total deformasyon değeri 1,9136 mm olarak gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, geliştirilmiş biyobozunur implant modelinin toplam deformasyon ve gerilme değerleri açısından ideal olduğunu göstermektedir. İmplantın dayanıklılık ve biyolojik uyumluluk kriterlerini karşılaması, biyobozunur olma avantajıyla birlikte değerlendirildiğinde, diğer implant modellerine kıyasla uygulanabilir bir çözüm sunduğunu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The fracture type occurring on the lateral side of the fifth metatarsal bone of the foot is referred to as a“Jones fracture.”The healinh process of this fracture type is often prolonged and complex due to restricted blood flow. Conservative treatment methods, such as casting, can be effective in certain cases; however, surgical intervention is typically preferred to mitigate the risks of nonunion and refracture. In this thesis study, fixation methods used in the treatment of fifth metatarsal Jones fractures were analyzed using the finite element method. (FEM).A digital bone model was developed based on computed tomography (CT) images of a right foot, and a Jones fracture line was simulated. The fixation effects of commonly used intramedullary screws, cannulated screws, and low-profile plates on the fracture were simulated. Implants made of Ti-6Al-4V and Cr-Ni-Mo materials were analyzed under a 60 N loading condition, and stress and total deformation values were compared. Based on the evaluations, an optimal implant model was identified, and improvements were made to the model. Subsequently, a biodegradable material consisting of polylactic acid/ hydroxyapatite (PLA/HA) was introduced, and the analysis process was completed. The biodegradable model demonstrated a stress value of 101.72 MPa and a total deformation value of 1.9136 mm. The results indicate that the developed biodegradable implant model is ideal in terms of total deformation and stress values. Considering the implant's durability and compliance with biological compatibility criteria, the biodegradable model offers a viable solution compared to other implant models, with the added advantage of biodegradability.