Remisyon dönemindeki bipolar bozukluk tanılı hastalarda sosyal destek algısı, sorun çözme becerileri ve işlevsellik ilişkisi
Relationship of perceived social support, problem-solving skills, and functionality in patients with bipolar disorder during remission period
  1. Tez No: 927927
  2. Yazar: SERCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞEN KAYNAR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, remisyon dönemindeki bipolar bozukluk (BB) hastalarının algıladıkları sosyal destek, sosyal sorun çözme becerileri ve işlevsellik düzeyleri arasındaki ilişkileri, klinik olmayan bir kontrol grubu ile karşılaştırarak incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, bu üç değişkenin demografik ve klinik faktörlerle olan ilişkisini değerlendirerek, BB hastalarının işlevselliğini etkileyen etkenleri belirlemeyi hedeflemiştir. Alan yazında remisyon dönemindeki bipolar bozukluk hastalarında bu ilişkileri doğrudan inceleyen bir araştırmanın bulunmaması nedeniyle, bu araştırma sosyal sorun çözme becerilerinin işlevsellik üzerindeki rolünü ortaya koyarak alan yazına katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda G*power analizi sonuçlarına göre 18-65 yaş aralığında amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen tanı ve kontrol gruplarının her birinde 28 kadın 26 erkek olmak üzere toplam 108 katılımcı yer almıştır. Araştırmada sosyodemografik bilgi formu, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Sosyal Sorun Çözme Envanteri Kısa Formu (SSÇE-KF) ve Bipolar Bozukluk İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, tanı grubunun kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşük işlevsellik gösterdiğini ve düşük sosyal sorun çözme becerilerine sahip olduğunu ancak iki grubun benzer düzeyde sosyal destek algısına sahip olduklarını göstermiştir. Diğer taraftan, çeşitli demografik ve klinik değişkenlerin sosyal sorun çözme becerileri, algılanan sosyal destek ve işlevsellikle olan ilişkileri ortaya konmuştur. Son olarak algılanan sosyal destek ve sosyal sorun çözme becerilerinin işlevselliği önemli ölçüde yordadığı görülmüştür. Bu psikososyal faktörler, depresif dönem sayısı gibi klinik etkenler kontrol edildikten sonra bile işlevselliği bağımsız olarak öngörmektedir. Bu araştırmanın sonuçları algılanan sosyal destek ve sosyal sorun çözme becerileri gibi psikososyal faktörlerin, bipolar bozukluk için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between perceived social support, social problem-solving skills, and levels of functioning in individuals with bipolar disorder during remission by comparing them with a non-clinical control group. Additionally, it sought to identify the factors influencing the functionality of bipolar disorder patients by evaluating the relationships between these three variables and demographic and clinical factors. Due to the absence of studies directly investigating these relationships in individuals with bipolar disorder during remission in the literature, this research aimed to fill the gap by elucidating the role of social problem-solving skills on functioning. Based on G*Power analysis results, a total of 108 participants were included, with each diagnosis and control group consisting of 28 females and 26 males, selected using purposive sampling within the age range of 18-65 years. The study utilized a sociodemographic information form, the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), the Young Mania Rating Scale (YMRS), the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS), the Social Problem-Solving Inventory Short Form (SPSI-SF), and the Bipolar Disorder Functioning Scale (BDFS). The results indicated that the diagnostic group exhibited significantly lower functioning and social problem-solving skills compared to the healthy control group, while both groups had similar levels of perceived social support. Furthermore, the relationships between various demographic and clinical variables with social problem-solving skills, perceived social support, and functioning were elucidated. Finally, it was observed that perceived social support and social problem-solving skills significantly predicted functioning. These psychosocial factors independently predicted functioning even after controlling for clinical variables such as the number of depressive episodes. The findings of this study highlight the significance of psychosocial factors, such as perceived social support and social problem-solving skills, in bipolar disorder.