Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenme beceri düzeylerinin belirlenmesi
Determining the social emotional learning skill levels of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 927949
  2. Yazar: ELİFNUR ŞAHİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET AVAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenme beceri (öz farkındalık, öz denetim, sosyal farkındalık, iletişim becerileri ve sorumlu karar verme becerileri) düzeylerinin çeşitli değişkenler ile belirlenmesidir. Bunun yanı sıra Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenmeye ilişkin görüşlerinin incelenmesi de amaç edinilmiştir. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırma için gerekli olan verilerin toplanabilmesi için Özdemir ve Büyükçolpan (2021)'ın Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği Genç-Yetişkin Formu kullanılmıştır. Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenmeye yönelik görüşlerinin alınabilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veri toplama süreci sonunda elde edilen nicel veriler dijital ortamda analiz edilmiştir. Normal dağılım sergileyen nicel veriler üzerinde parametrik testler uygulanmıştır. Elde edilen nitel verilerin analiz edilmesinde içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel sonucunda Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenme beceri düzeyleri SDÖÖ-GF'den aldıkları toplam puan kapsamında ve öz farkındalık, akademik öz düzenleme, sorumlu karar verme, ilişki becerileri ve sosyal farkındalık alt boyutlarından aldıkları puanlar kapsamında yüksek çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmanın nitel sonucunda da en fazla sahip olunan becerilerin öz yönetim, sorumlu karar verme ve iletişim becerilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel sonucunda Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenme beceri düzeyleri yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, akademik başarı düzeyi, öğrenci topluluklarına üyelik durumu ve okul dışında katıldıkları sosyal faaliyet veya kurslar açısından incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının sosyal duygusal öğrenme beceri düzeyleri sosyo-ekonomik düzey, kardeş sayısı, doğdukları bölge açısından incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın nitel sonuçları incelendiğinde de Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarından alınan görüşler doğrultusunda sosyal çevre, eğitim/öğretim durumu, ekonomi, aile ve bireysel özellikler kategorilerinin SDÖ'yü etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal duygusal öğrenme kavramının sosyallik kazanma, eğitim/öğrenme ortamı, duygularla öğrenme, bireysel gelişim ve beceri kazanma kategorilerine yönelik tanımlandığı görülmüştür. SDÖ'nün sosyalleşme, beceri kazandırma, akademik başarı, öğrenme/öğretme ortamı, mesleki gelişim, kişisel gelişim kategorilerine yönelik eğitime katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda sosyal çevre, eğitim/öğretim yöntemleri, kişisel gelişim ve rol model olma kategorilerine yönelik olarak sosyal duygusal becerilerin kazandırılabileceği görülmüştür. Ayrıca öğretmen yetiştirme programında bu becerilerin kazandırıldığı fakat eksiklikler ve sınırlılıklarının bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal duygusal öğrenme becerilerinin kişisel gelişim ve sosyal çevre kategorilerine yönelik günlük yaşama yansımaları olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal duygusal öğrenme becerilerinin olmamasının akademik başarı, bireysel gelişim ve sosyal ortam kategorilerine ilişkin dezavantajlarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to determine the levels of social emotional learning skills (self-awareness, self-control, social awareness, communication skills and responsible decision-making skills) of pre-service social studies teachers with various variables. In addition, it was also aimed to examine the views of pre-service social studies teachers on social emotional learning. Exploratory sequential mixed design, one of the mixed method designs, was used in the study. Özdemir and Büyükçolpan (2021)'s Social Emotional Learning Scale Young-Adult Form was used to collect the data required for the study. A semi-structured interview form developed by the researcher was applied to obtain the views of pre-service social studies teachers on social emotional learning. The quantitative data obtained at the end of the data collection process were analyzed digitally. Parametric tests were applied on quantitative data with normal distribution. Content analysis was applied to analyze the qualitative data obtained. As a quantitative result of the study, it was determined that the social emotional learning skill levels of pre-service social studies teachers were high within the scope of the total score they received from the SESLS-GF and the scores they received from the sub-dimensions of self-awareness, academic self-regulation, responsible decision-making, relationship skills and social awareness. In addition, as a qualitative result of the research, it was concluded that the most possessed skills were self-management, responsible decision-making and communication skills. As a quantitative result of the study, no significant difference was found when the social emotional learning skill levels of pre-service social studies teachers were analyzed in terms of age, gender, grade level, mother's education level, father's education level, academic achievement level, membership status in student communities, and social activities or courses they attended outside of school. When the social emotional learning skill levels of pre-service social studies teachers were analyzed in terms of socio-economic level, number of siblings, and region of birth, a statistically significant difference was found. When the qualitative results of the study were analyzed, it was concluded that the categories of social environment, education/training status, economy, family and individual characteristics affected SEL in line with the opinions of pre-service social studies teachers. In addition, it was seen that the concept of social emotional learning was defined for the categories of gaining sociability, education/learning environment, learning with emotions, individual development and gaining skills. It was concluded that SEL contributes to education in the categories of socialization, skill acquisition, academic achievement, learning/teaching environment, professional development, and personal development. In line with the opinions of pre-service teachers, it was seen that social emotional skills can be gained for the categories of social environment, education/teaching methods, personal development and role modeling. In addition, it was concluded that these skills are provided in the teacher training program, but there are deficiencies and limitations. It was seen that social emotional learning skills have reflections on daily life for personal development and social environment categories. In addition, it was concluded that the lack of social emotional learning skills has disadvantages related to academic achievement, personal development and social environment categories.