Çocukluk çağı travmalarının psikolojik dayanıklılık ve iyi oluş üzerindeki etkileri: 1990-1999 yılları arasında doğan bireyler üzerine bir inceleme
The effects of childhood trauma on psychological resilience and well-being: A study on individuals born between 1990-1999
- Tez No: 927982
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, 1990-1999 yılları arasında doğmuş bireylerin çocukluk çağı travmalarının, psikolojik dayanıklılık ve iyi oluşlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda kişilerde çocukluk çağı travması, iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeyi cinsiyet ve medeni durum gibi demografik değişkenleri açısından incelenmiştir. Kesitsel Araştırma modeline sahip olan araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de doğmuş 261 kişi oluşturmuştur. Bu kişilerin 190'ı kadın 71'i erkektir. Çalışmada ölçme araçları olarak Yetişkinler İçin Dayanıklılık Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu, WHO-5 İyi Olma İndeksi ve Çocukluk Travması Anketi (CTQ) kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından toplanan verilerin analizi için SPSS 26 versiyonu kullanıldı. Verilerin analizinde kategorik değişkenlerin sıklığını bulmak ve sürekli değişkenlerin ortalama, standart sapma değerlerini bulmak için betimleyici analizler yapıldı. Temel değişkenler arasındaki ilişki hakkında fikir edinmek için korelasyon analizi yapıldı. Travma türlerinin psikolojik dayanıklılıkla ve öznel iyi oluş düzeyiyle ilişkisini anlamak için regresyon analizleri yapıldı. Travma türlerinin psikolojik dayanıklılık ve öznel iyi oluş üzerindeki etkisini anlamak için 12 farklı regresyon modeli kullanıldı. Travma türlerinin psikolojik dayanıklılık ve öznel iyi oluş üzerindeki göreceli önemini ve etki düzeylerini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapıldı. Medeni durum ve cinsiyetin rolünü anlamak için de düzenleyici değişken analizleri yapıldı. Araştırmanın bulgularına göre, çocukluk çağı travmalarına maruz kalma bireylerin iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini olumsuz etkilemektedir. Özellikle duygusal ihmal ve istismar oranları arttıkça iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin düştüğü tespit edilmiştir. Ancak araştırma, fiziksel ve cinsel istismarın iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Cinsiyet ve medeni durumun, travma ile iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık ilişkilerinde belirleyici olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of childhood trauma on psychological resilience and well-being in individuals born between 1990 and 1999. In this regard, childhood trauma, well-being, and psychological resilience levels were analyzed according to demographic variables such as gender and marital status. The sample consisted of 261 individuals born in Turkey, with 190 females and 71 males. The study utilized the Resilience Scale for Adults, Personal Information Form, WHO-5 Well-Being Index, and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ). SPSS 26 was used for data analysis. Descriptive analyses were conducted to determine the frequency of categorical variables and the means and standard deviations of continuous variables. Correlation analysis was performed to understand the relationships between key variables. Regression analyses were conducted to examine the relationships between trauma types and psychological resilience and subjective well-being. The multiple regression analysis was conducted to determine the relative importance and impact levels of trauma types on psychological resilience and subjective well-being. Twelve different regression models were used to explore the effects of trauma types on psychological resilience and subjective well-being. Moderation analysis was also performed to understand the role of marital status and gender. The findings suggest that exposure to childhood trauma negatively affects individuals' well-being and psychological resilience. It was found that as emotional neglect and abuse rates increased, well-being and psychological resilience levels decreased. However, the study showed that physical and sexual abuse did not have a significant effect on well-being and psychological resilience. It was concluded that gender and marital status do not play a determining role in the relationship between trauma and well-being or psychological resilience.