Türkiye'nin dönüşen beyin göçü politikaları: İngiltere örneği
Turkey's evolving brain drain policies: The case of The United Kingdom
  1. Tez No: 927983
  2. Yazar: EBRU COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA BAYRAKTAR AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Türkiye'nin yüksek vasıflı işgücü göçüne yönelik politikalarının dönüşümünü ve bu bağlamda İngiltere örneğini ele almaktadır. Çalışmada, Türkiye'den İngiltere'ye gerçekleşen yüksek vasıflı işgücü göçünün nedenleri, itici ve çekici faktörler, Türkiye'nin göç politikaları ile bu bireylerin ülkelerine geri dönme motivasyonları incelenmiştir. Ayrıca, İngiltere'ye göç etmiş yüksek vasıflı bireylerin Türkiye'nin politikalarına dair farkındalık düzeyleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, teorik çerçeve çizilmiş, Türkiye'den İngiltere'ye yönelik göç tarihi değerlendirilmiş ve nitel veri toplama yöntemleri kullanılarak bu bireylerle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Türkiye'nin beyin göçünü önleme ve tersine çevirmeye yönelik politikalarının etkinliği konusunda önemli çıkarımlar sunmaktadır. Araştırmanın sonunda, kaybedilen beşeri sermayenin geri kazanılmasına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of Turkey's policies regarding high-skilled labor migration, focusing on the case of the United Kingdom. The study explores the reasons behind the high-skilled labor migration from Turkey to the UK, the push and pull factors influencing these movements, and the effectiveness of Turkey's migration policies in addressing brain drain. Additionally, it investigates the awareness levels of highly skilled individuals in the UK about Turkey's policies aimed at reversing brain drain. The research adopts a theoretical framework, analyzes the historical trajectory of migration from Turkey to the UK, and utilizes qualitative methods, including interviews with high-skilled migrants. The findings provide significant insights into the effectiveness of Turkey's efforts to mitigate and reverse brain drain. The study concludes with recommendations for reclaiming lost human capital.