Türkiye'deki illerin elektrikli otomobil şarj istasyonu yeterliliğinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Assessment of electric vehicle charging station sufficiency in Turkey using data envelopment analysis
  1. Tez No: 928005
  2. Yazar: GİZEM BEDİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN GALİP GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, İşletme, Transportation, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Elektrikli otomobiller, geleneksel içten yanmalı motorların aksine elektrik enerjisi ile çalışan taşıtlardır. Çevresel sürdürülebilirlik bilincinin artmasıyla birlikte elektrikli otomobil kullanımı da hızla artmaktadır. Özellikle son yıllarda elektrikli otomobil satışlarının arttığı görülmektedir. Bu durumda, elektrikli otomobil satışlarının gelecekte de devam etmesi öngörülmektedir. Artan elektrikli otomobil sayısı, beraberinde elektrikli otomobil şarj istasyonu ihtiyacını da getirmektedir. Dolayısıyla, elektrikli otomobillerin tercih edilmesi şarj istasyonlarının varlığı ve erişilebilirliği açısından önem arz etmektedir. Elektrikli otomobillerin tercih edilmesi ve stratejik planlama süreçlerinin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için; elektrikli şarj istasyonlarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme ile potansiyel yatırımcılara doğru yönlendirme sağlanması ve elektrikli otomobil kullanıcılarına uygun altyapının başarılı bir şekilde oluşturulması açısından kritik bir öneme sahiptir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye genelindeki elektrikli otomobil şarj istasyonlarının yeterliliğini veri zarflama analizi ile değerlendirmektir. Araştırmada, Türkiye genelindeki 81 ilde faaliyet gösteren elektrikli araç şarj istasyonlarının yeterliliği, veri zarflama analizi modelleri ile detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Analizde, Türkiye'deki illerin mevcut şarj istasyonlarının yeterlilikleri değerlendirilerek, her bir il bazında elektrikli otomobil şarj istasyonları yeterli, kısmen yeterli ve yetersiz olarak sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla, Türkiye genelindeki şarj istasyonlarının stratejik planlama süreçleri ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun altyapı oluşturulması bakımından bu çalışmanın önemli bir rol oynaması amaçlanmaktadır. Çalışmada, literatürde 30 yıldan fazla bir geçmişe sahip veri zarflama analizi kullanılmıştır. Bu yöntem, birden fazla girdi ve çıktının değerlendirilmesine olanak tanıyarak, göreceli performans değerlendirmesi yapılan birçok alanda yaygın olarak kullanılan etkili bir modeldir. Çalışmanın uygulama bölümünde, ilk olarak Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) girdi ve çıktı yönlü model, daha sonra ise Banker, Charnes ve Cooper (BCC) girdi ve çıktı yönlü modeller ile elde edilen sonuçlar ayrı ayrı incelenmiştir. Bu çalışmada, CCR ve BCC modelleri kullanılarak Türkiye'deki 81 ildeki elektrikli otomobil şarj istasyonlarının yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Bu analizlerin çözümünde R programlama dili kullanılarak her bir ildeki şarj istasyonlarının yeterlilik değerleri ve sıralamaları detaylı bir şekilde ölçülmüştür. Bu çalışma, Türkiye genelindeki elektrikli otomobil şarj istasyonu yeterliliği konusunda verimli ve iyileştirme gereken bölgelerin belirlenmesiyle birlikte yeni yatırım kararları ve şarj istasyonu iyileştirme stratejileri oluşturulmasında yol gösterici olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles, unlike traditional internal combustion engine vehicles, operate using electric energy. With the growing awareness of environmental sustainability, the use of electric vehicles has been rapidly increasing. In particular, there has been a noticeable rise in electric vehicle sales in recent years. This trend suggests that electric vehicle sales will continue to increase in the future. The growing number of electric vehicles brings with it a need for electric vehicle charging stations. Therefore, the preference for electric vehicles is crucial in terms of the presence and accessibility of charging stations. In order to effectively implement the adoption of electric vehicles and strategic planning processes, a comprehensive examination of electric vehicle charging stations is necessary. This examination is critical for providing proper guidance to potential investors and ensuring the successful establishment of appropriate infrastructure for electric vehicle users. The main aim of this study is to evaluate the adequacy of electric vehicle charging stations across Turkey using Data Envelopment Analysis (DEA). In the research, the adequacy of electric vehicle charging stations operating in all 81 provinces of Turkey is assessed in detail using DEA models. The analysis evaluates the adequacy of the current charging stations in Turkey and classifies them as adequate, partially adequate, or inadequate on a province-by-province basis. Therefore, this study is expected to play an important role in the strategic planning processes and the development of user-appropriate infrastructure for charging stations across Turkey. In the study, Data Envelopment Analysis, a method with over 30 years of history in the literature, is used. This method allows for the evaluation of multiple inputs and outputs, making it an effective model widely used in various fields that require relative performance assessment. In the application section of the study, the Charnes, Cooper, and Rhodes (CCR) input-output model was first applied, followed by the Banker, Charnes, and Cooper (BCC) input-output models, and the results obtained from each model were analyzed separately. In this study, the CCR and BCC models were used to evaluate the adequacy of electric vehicle charging stations in all 81 provinces of Turkey. The adequacy values and rankings of charging stations in each province were measured in detail using the R programming language in the analysis. This study aims to guide the identification of efficient and underperforming regions in terms of electric vehicle charging station adequacy across Turkey, and to assist in the formulation of new investment decisions and charging station improvement strategies.