Açık alan STEM eğitimi uygulamalarının lise öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarına ve veri okuryazarlığı becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of outdoor STEM education practices on high school students' attitudes towards mathematics and the development of data literacy skills
- Tez No: 928007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde klasik eğitim yerini alternatif eğitim uygulamalarına bırakırken teknoloji kullanımına açık, 21. yy becerilerini hedeflemiş, disiplinler arası yaklaşım olan STEM eğitimi uygulamaları ve ülkelerin gelişimde önemli rolü olan veri okuryazarlığı becerisi eğitim sistemimiz için dikkat çeken kavramlardan olmuştur. Araştırmamızda amaç, açık alan STEM eğitimi uygulamalarının 11. Sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarına ve veri okur yazarlığı becerilerinin gelişimine etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma desenlerinden ön test son test tek gruplu yarı deneysel desen araştırma modeli kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş, Mardin ili Savur ilçesi Sürgücü Çok Programlı Anadolu Lisesinde 11. Sınıfta eğitim gören ve matematik dersi önceki sene karne ortalaması 50 ve üzerinde olan 11 kız, 5 erkek olmak üzere 16 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Uygulama öncesi Matematik Dersine Karşı Tutum Ölçeği ve Veri Okuryazarlığı Testi ön test olarak uygulamıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan öğretim tasarımı uygulanmıştır. Uygulama toplam 8 (sekiz) ders saati sürmüştür. Uygulamada anlık veri toplama ve veri analizi cihazı kullanılarak teknolojiyle desteklenmiştir. Uygulama sonrasında Matematik Dersine Karşı Tutum Ölçeği ve Veri Okuryazarlığı Testi son test olarak uygulamıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler doğrultusunda, Veri Okuryazarlığı Testinin ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Matematik Dersine Karşı Tutum Ölçeğinin de farklı iki boyutu için ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Öğretim programları hazırlanırken STEM ve açık alan eğitim uygulamalarının sürece entegre edilmesi, başta matematik olmak üzere tüm disiplinlerde veriye dayalı etkinliklere daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, while classical education is being replaced by alternative education practices, STEM education practices, which are open to the use of technology, targeting 21st century skills, an interdisciplinary approach, and data literacy skills, which have an important role in the development of countries, have become remarkable concepts for our education system. The aim of our research is to examine the effects of outdoor STEM education practices on 11th Grade students' attitudes towards mathematics and the development of data literacy skills. The research used a pre-test post-test single-group quasi-experimental design research model, which is a quantitative research design. Determined by the purposeful sampling method, 16 students, 11 girls and 5 boys, who were in the 11th grade at Sürgücü Multi-Program Anatolian High School in Savur district of Mardin province and whose report card average was 50 or above in the previous year, were included in the research. Before the application, the Attitude Scale towards Mathematics Lesson and Data Literacy Test were applied as pre-tests. The instructional design prepared by the researcher was applied. The application lasted a total of 8 (eight) lesson hours. The application is supported by technology using instant data collection and data analysis device. After the application, the Attitude Scale towards Mathematics Lesson and Data Literacy Test were applied as posttests. In line with the data obtained at the end of the application, it was observed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the Data Literacy Test. It was observed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores for two different dimensions of the Attitude Towards Mathematics Scale. While preparing curriculum, it is recommended to integrate STEM and outdoor education practices into the process and to include more data-based activities in all disciplines, especially mathematics.