Yaratıcı drama eğitiminin okul öncesi çocuklarda kaliteli özgüven inşası üzerindeki etkisinin incelenmesi
The impact of creative drama education on building quality self-confidence in preschool children
  1. Tez No: 928008
  2. Yazar: VİLDAN ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Okul öncesi eğitiminde kaliteli özgüven inşası, çocukların hayatlarını etkileyen etmenlerin başında gelmektedir. Yaratıcı drama ise çocukların dünya ile ilişki kurmasını ve kurdukları ilişkileri anlamasını sağlamaktadır. Bu çalışmada yaratıcı dramanın okul öncesi eğitiminde kaliteli özgüven inşası üzerinde etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler nitel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu doğrultuda oluşturulan araştırma soruları, İstanbul ili Çekmeköy ilçesindeki özel okullar ve sanat okullarında eğitim veren 16 yaratıcı drama eğitimcisine yöneltilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında yaratıcı drama eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarında kaliteli özgüven inşası konusunda etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kaliteli özgüven inşasının çocukları bireysel ve sosyal açıdan olumlu etkilemesi, yaratıcı dramanın ise bireyin özgüvenini olumlu etkilemesinden dolayı bu eğitimin okul öncesi eğitim müfredatında yer alması gerektiği söylenebilir. Bunun yanı sıra yaratıcı dramanın sosyal ilişkiler, empati geliştirme, öz saygı, kendini kabul etme, iletişim becerisi, girişimcilik gibi kazanımları tetikleyerek çocukların kaliteli özgüvenin gelişimini destekler. Bu araştırma belirli sınırlılıklar dahilinde, eğitimde bir yöntem olan yaratıcı dramanın kaliteli özgüveni pozitif anlamda geliştirdiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Çalışmadan elde edilen veriler sonucunda araştırmacılara da öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Building quality self-confidence in preschool education is one of the factors that affect children's lives. Creative drama enables children to establish relationships with the world and understand the relationships they establish. In this study, it was aimed to examine the effect of creative drama on the construction of quality self-confidence in preschool education. The data obtained in the study were analyzed with qualitative analysis methods. The data were obtained using semi-structured interview technique.The research questions created in this direction were directed to 16 creative drama educators teaching in private schools and art schools in Çekmeköy district of Istanbul. In the light of the data obtained as a result of the research, it was concluded that creative drama education is effective in building quality self-confidence in preschool children. It can be said that this education should be included in the curriculum of preschool education since the construction of quality self-confidence affects children positively in terms of individual and social aspects and creative drama affects the self-confidence of the individual positively. In addition, creative drama supports children's development of quality self-confidence by triggering gains such as social relations, empathy development, self-esteem, self-acceptance, communication skills, and entrepreneurship. In addition, creative drama supports the development of quality self-confidence in children by triggering gains such as social relationships, empathy development, self-esteem, self-acceptance, communication skills, and entrepreneurship. Within certain limitations, this study once again proved that creative drama, a method in education, positively develops quality self-confidence. As a result of the data obtained from the study, suggestions were also presented to the researchers.