Edirne Karabulut Mescidi imamı Halîl'in Vefât-ı Fâtıma mesnevisi (inceleme-metin)
The Vefât-ı Fâtıma masnavi of Edirne Karabulut Masjid imam Halîl (analysıs-text)
- Tez No: 928041
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Edirne Karabulut Mescidi İmamı Halîl'in Vefât-ı Fâtıma mesnevisi üzerine hazırlanmış olan bu çalışma; giriş, inceleme, metin olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, ilk olarak eserin tespiti sürecine yer verilmiştir. Ardından eserin müellife aidiyeti tartışılmış ve metin etrafındaki problemler ele alınmıştır. Birinci bölümde, eseri tanıtıcı bilgilere yer verilmiş; eserin şekil, dil ve söyleyiş özellikleri incelenmiştir. Eserin muhtevası ortaya konularak türü belirlenmiş, aynı konulu eserler içerisindeki yeri ve bu eserlerle arasındaki ilgi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde son olarak eserin tespit edilen nüshaları tanıtılmış ve tasnif edilmiştir. İkinci bölümde, çalışmada esas alınan Ankara Millî Kütüphanede 06 Mil Yz A 2664 yer numarası ile kayıtlı mesnevi mecmuası tanıtılmış, metni kurarken izlenen yöntem hakkında bilgi verildikten sonra Halîl'e ait eserin metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the Vefât-ı Fâtıma masnavi of the Imam of Edirne Karabulut Masjid, named Halîl. It is made of three sections as introduction, review and text. In the introduction section, the process of determining the work is presented. Following this section, the issue of who really owns the work, and the question“does it really belong to the author”is discussed and problems around the text are mentioned. In the first section, introductory information about the work are presented. The style, language and diction features of the work are analyzed. Genre of the work is determined through presenting the content of the work; the position of the work among other similar ones is attempted to be determined and the relationship between this specific work and the others is mentioned. Finally in this section, the copies of the work are introduced and classified. In the second section, mesnevi journal registered under Ankara National Library, 06 Mil Yz A 2664, is introduced. The method followed while establishing the text, and the text of the work by Halîl is presented to the readers.