Bitkisel yağ üretiminde ele geçen atık vakum yağından E vitamini üretimi
Production of vitamin E from the waste deoderizer sludge obtained during the vegetable oil production process
  1. Tez No: 67591
  2. Yazar: H.R. FERHAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET E vitamini günlük yaşamda ihtiyaç duyulan önemli maddelerden biridir. Yağ fabrikalarında sıvı yağ üretilirken deodorizasyon basamağından sonra kalan atık yağ içinde bulunan E vitamininin geri kazanma çalışmalarının önemli olduğu düşünülerek böyle bir araştırmaya gerek duyulmuştur. E vitamini eldesi için yapılan çalışmalara başlamadan önce; literatür araştırması yapılmış, değişik yöntemler bulunmuştur. Bu yöntemler de gözönüne alınarak nasıl bir yol izleneceğine karar verilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Numuneler Trakya Birlik Karacabey entegre tesislerinden ve Olin Yağ Fabrikasından alındı. Dört değişik metot denenerek en uygun yöntem araştırıldı. Yöntemin uygunluğu araştırılırken, ekonomik, kısa süreli, saf ve veriminin yüksek oluş kriterleri gözönüne alındı. Metot I ve Metot IF de yağ asitleri sabunlaştınlarak oluşan sabun içindeki E vitamini ekstraksiyon ile elde edilmeye çalışıldı. Metot III ve Metot IV'te ise, esterleşme kullanıldı. Buradaki amaç; yağ asitlerini esterleştirerek uzaklaştırmaktı. Metot IIFte, ortamda bulunabilecek trigliseritleri de sabunlaştırarak ortamdan uzaklaştırma prensibine dayanmaktadır. Metot IV de ise; trigliseritler sabunlaştırılmadan işlemler yürütüldü. Bu yöntemlerden amacımıza en uygununun Metot II olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vitamin E is a material which is needed in daily life. Its content in deodorizing sludge which is a waste produced by oil factories and an enriched source of natural vitamin E has been a driving force to start a study about the production of this vitamin. Before conducting all the experiments to obtain vitamin E we searched the literature and found many methods. Then two methods were chosen to use, and modify. The samples were obtained from the plant of Trakya Birlik in Karacabey and Olin oil factory in Edirne. By examining four different method we tried to find the most suitable one. To optimize the method economical, quick, pure and high yielding were criteria of importance. In method I and method II by saponifying the fatty acids we tried to extract vitamin E from the soap. In method III and IV esterefication used. Here, the purpose was to remove the fatty acids by esterefication. Method III is based on the removal of triglycerides which may be in the mixture by saponification. In method IV the operations was run with out saponification of triglycerides. We found that method II is the most suitable procedure for our purposes.