Depremden etkilenen 10-18 yaş arası çocuklarda uyku kalitesi, psikolojik dayanıklılık ve kontrol odağının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality, psychological resilience and locus of control among children aged 10-18 affected by the earthquake
- Tez No: 928060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEYAZ BARAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı depremden etkilenen 10-18 yaş arasındaki çocukların uyku kalitesini, psikolojik dayanıklılığını ve kontrol odağını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, 6 Şubat depremini yaşamış Diyarbakır ilinde yaşayan 10-18 yaş aralığındaki 219 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Mart-Mayıs 2024 tarihlerinde; kişisel bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çocukların ebeveynlerinden hem sözlü hem yazılı izin alınmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Verilere parametrik değişkenler için bağımsız örneklem t testi ve ANOVA, nonparametrik değişkenler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 15,4 olan çocukların yaş, cinsiyet, birlikte yaşanılan aile tipi, anne ve/veya babanın çalışma durumu, 6 Şubat öncesi deprem deneyimi değişkenleri ile uyku kalitesi, psikolojik dayanıklılık ve kontrol odağı arasında anlamlı ilişki yoktur (p>,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the sleep quality, psychological resilience and locus of control of children between the ages of 10-18 affected by the earthquake. Materials and Methods: This study, which is a descriptive type, was conducted with 219 children between the ages of 10-18 living in Diyarbakır province, which experienced the February 6 earthquake. Research data from March to May 2024; It was obtained using a personal information form, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Adolescent Psychological Resilience Scale, Rotter Internal-External Locus of Control Scale. Both verbal and written permission was obtained from the children's parents. The data were analyzed by transferring them to the SPSS 26 package program in a computer environment. Data were analyzed with independent samples t test and ANOVA for parametric variables, and Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests for nonparametric variables. Results: There is no significant relationship between the variables of age, gender, family type, mother and/or father's employment status, earthquake experience before February 6, and sleep quality, psychological resilience and locus of control of the children, whose average age is 15.4 (p>.05).