Kalite fonksiyon yayılımı yöntemi ile mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir firmada kalite iyileştirme üzerine bir uygulama
An application of quality improvement in a furniture company using the quality function deployment method
  1. Tez No: 928077
  2. Yazar: İREM NUR ERKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın kalite iyileştirme süreçlerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yönteminin kullanıldığı bir uygulamayı ele almaktadır. İlk olarak çalışmanın teorik altyapısını oluşturmak amacıyla kalite kavramı, kalite yönetimi, kalite araçları ve toplam kalite yönetimi (TKY) üzerine detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca mobilya sektöründe kalite yönetiminin önemi vurgulanarak sektörün ihtiyaçlarına yönelik spesifik çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın yöntem bölümünde, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Kalite Fonksiyon Yayılımı yöntemleri bir arada kullanılarak müşteri gereksinimlerinin belirlenmesi, önceliklendirilmesi ve teknik gereksinimlerin oluşturulması süreçleri modellenmiştir. Bu süreçte müşteri beklentileri ve teknik gereksinimlerin uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir. Uygulama kısmında, firmanın müşteri gereksinimlerini belirlemek üzere veri toplama ve analiz süreçleri gerçekleştirilmiştir. Müşterilerin ihtiyaçları bulanık AHP yöntemiyle ağırlıklandırılmış ve teknik gereksinimler belirlenerek Kalite Evi oluşturulmuştur. Kalite Evi sayesinde müşteri beklentileri ve teknik özellikler arasında güçlü bir ilişki kurulmuş, firma için iyileştirme alanları ve öncelikli faaliyetler netleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kalite fonksiyon yayılımı modeli ile firmanın müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik etkili bir kalite iyileştirme planı oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, müşteri beklentilerini karşılamada kalite yönetimi araçlarının ne kadar önemli ve etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, mobilya sektöründeki firmaların rekabet avantajı elde etmesine katkı sağlayacak bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on an application where the Quality Function Deployment (QFD) method is used to evaluate and improve quality improvement processes in a company operating in the furniture industry. First, a detailed literature review was conducted to establish the theoretical foundation of the study, covering the concepts of quality, quality management, quality tools, and Total Quality Management (TQM). Additionally, the importance of quality management in the furniture industry was emphasized, and specific solution proposals addressing the sector's needs were presented. In the methodology section of the study, the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (AHP) and Quality Function Deployment methods were used together to model the processes of identifying, prioritizing customer requirements, and creating technical requirements. In this process, the aim was to align customer expectations with technical requirements. In the application section, data collection and analysis processes were carried out to identify customer requirements for the company. Customer needs were weighted using the Fuzzy AHP method, and technical requirements were determined to create the House of Quality. Through the House of Quality, a strong relationship was established between customer expectations and technical features, clarifying areas for improvement and prioritizing activities for the company. As a result of the study, an effective quality improvement plan was developed to enhance customer satisfaction using the Quality Function Deployment model. The findings reveal how important and effective quality management tools are in meeting customer expectations. This study serves as a guide to help companies in the furniture industry gain a competitive advantage.