Rubus L.'de Phragmidium violaceum (Schultz) G. Winter'a karşı verilen biyokimyasal ve fizyolojik cevaplar
Biochemical and physiological responses to Phragmidium violaceum (Schultz) G. Winter in Rubus L.
  1. Tez No: 928076
  2. Yazar: ŞEHNAZ KÜŞNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YİĞİT, PROF. DR. ŞANLI KABAKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Arazi çalışmalarında, pilot bölge olarak seçilen Malatya ili Battalgazi ilçesine bağlı Eskimalatya bölgesinde, Rubus L.'nin Phragmidium violaceum ile enfekte olan ve olmayan bitki örnekleri Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında analiz için alındı. Rubus'da Phragmidium violaceum mikrofungusunun oluşturduğu strese karşı pigment sistemi ile antioksidan sistem üzerindeki etkileri, toplam fenol içeriğinde meydana gelen değişimler ve elektron mikroskobu ile de fungusun özellikleri değerlendirildi. Bulgularımızda, P. violaceum ile enfekte olan Rubus'un bitki savunma sisteminde etkili olan antioksidan enzimler ve pigment sistemi ile patojene karşı önemli tepkiler oluşturduğu saptandı. Pigment sisteminde Temmuz ve Ağustos aylarında artış, Eylül ve Ekim aylarında ise düşme gözlendi. Karotenoid içeriğinde de Temmuz ayı dışındaki diğer aylarda azalma gözlendi. POD, KAT, GR, GST ve SOD aktivitesi ve GSH içeriği tüm aylarda artış gösterdi. SOD aktivitesi Temmuz ve Ekim ayında kontrol gruplarına kıyasla artış, göstermiş olup Ağustos ve Eylül aylarında azaldığı saptandı. MDA içeriğinde de Temmuz ve Ağustos aylarında azalma, Eylül ve Ekim aylarında ise artış saptandı. Oransal su içeriğinde de tüm aylarda kontrol gruplarına kıyasla azalma gösterdi. Elde edilen veriler genel olarak değerlendirildiğinde P. violaceum'un bitkide hem oksidatif strese kuraklık stresine neden olduğu saptandı
Özet (Çeviri)
In the field studies, samples of Rubus L. plants infected and not infected with Phragmidium violaceum were taken for analysis in July, August, September and October in Eskimalatya region of Battalgazi district of Malatya province, which was selected as the pilot area. The effects of Phragmidium violaceum microfungus on pigment system and antioxidant system against stress in Rubus, changes in total phenol content and the properties of the fungus were evaluated by electron microscope. In our findings, it was determined that Rubus infected with P. violaceum created significant responses against the pathogen with antioxidant enzymes and pigment system that are effective in the plant defense system. An increase was observed in pigment system in July and August, while a decrease was observed in September and October. A decrease was observed in carotenoid content in other months except July. POD, CAT, GR, GST and SOD activity and GSH content increased in all months. SOD activity increased in July and October compared to control groups, and decreased in August and September. MDA content also decreased in July and August, and increased in September and October. Relative water content also decreased in all months compared to control groups. When the data obtained were evaluated generally, it was determined that P. violaceum caused both oxidative stress and drought stress in the plant.