Yaratıcı turizm: Ulusal ve uluslararası literatürün bibliyometrik analizi
Creative tourism: A biometric analysis of national and international literature
  1. Tez No: 928092
  2. Yazar: ESRA YETKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm, disiplinler arası bir alan olarak görülmekte ve bu anlamda alternatef turizm türleriyle iligili çalışmalara rastlamaktadır. Turizme yönelik yapılan çalışmalar, özellikle bireysel deneyimi ön plana çıkarırken, kişinin deneyimi ve aktif katılımı önemsenmektedir. Bu anlamıyla son yıllarda“yaratıcı turizm”kavramı ortaya çıkmış ve turizm literatüründe yavaş yavaş yer bulmuştur. Yaratıcı turizm bir mekânın özgün değerlerini, bölgede yaşayan insanlarla doğrudan deneyimleyerek öğrenme şeklidir. Bu tezde, dünya üzerinde giderek önem kazanan bir araştırma konusu olan yaratıcı turizm konusuna odaklanılmıştır. Bu açıdan yaratıcı turizm ile ilgili yapılan çalışmaların bir bilimsel haritasının çıkarılması hedeflenmektedir. Tezde, yaratıcı turizm ve uygulamaları ile Türkiye ve dünyadaki durumunun kavramsal olarak irdelenmesi ile dünyada konuyla ilgili yapılan çalışmaların genel bir görünümünü ortaya çıkarmayı amaçlanmıştır. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası turizm literatüründe yaratıcı turizm ile ilgili yapılan araştırmaların belli kıstaslar bağlamında incelenmiştir. Ulusal literatür için DergiPark ve Yüksek Öğretim Tez Merkezi (YÖK Tez), uluslararası literatür taraması için Web of Science (WOS) veri tabanı üzerinden tarama yapılmıştır. Bu kapsamda yer alan bilimsel çalışmalar; araştırma alanları, yıllara göre yayın sayıları, yayın türleri, yayın dilleri, veri tabanları, yayınlandığı dergi ve yayınlandığı ülke vb. ölçütlere göre incelenmiştir. RStudio veri analiz programı aracılığıyla yapılan bibliyometrik analiz sonucunda, yaratıcı turizm konusundaki araştırmaların odak noktalarının neler olduğunu tespit etmeyi ve dünyadaki genel durumu ortaya çıkarmayı ve öneriler sunmayı hedeflenmektedir. Sonuç olarak dünya genelinde yaratıcı turizmin son yıllarda turizm çalışmalarında öne çıktığı anlaşılmaktadır. Buna karşın Türkiye'de ise özellikle TR Dizin indeksinde yeterince makaleye rastlanmadığı görülmüştür. Bu konuyla ilgili çalışan birkaç akademisyen dışında indekste yayınların bulunmadığı tespit edilmiş ve yaratıcı turizmin çalışmaya elverişli bir alan olduğu tespit edilmiştir. Özellikle somut olmayan kültürel mirasın öne çıkmasıyla, çalışma alanının genişleyeceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is seen as an interdisciplinary field and in this sense, studies related to different fields of tourism are encountered. Studies on tourism emphasise the individual experience and the experience and active participation of the individual. In this sense, the concept of 'creative tourism' has emerged in recent years and has gradually found a place in the tourism literature. Creative tourism is defined as a way of learning the unique values of a place by directly experiencing them with the people living in the region. This research focuses on creative tourism, which is an increasingly important research topic in the world. The thesis aims to conceptually analyse creative tourism and its applications in Turkey and the world and to reveal a general view of the studies on the subject in the world. In this context, it is planned to examine the research on creative tourism in national and international tourism literature in the context of certain criteria. DergiPark and Higher Education Thesis Centre (YÖK Thesis) for national literature and Web of Science (WOS) database for international literature review. Scientific studies within this scope were analysed according to criteria such as research areas, number of publications by years, types of publications, publication languages, databases, journals and countries of publication. As a result of the bibliometric analysis conducted through the RStudio data analysis programme, it is aimed to reveal the focal points of the research on creative tourism and its general situation in the world and to provide suggestions in this direction. As a result, it is understood that creative tourism has become prominent in tourism studies in recent years worldwide. On the other hand, it has been observed that there are not enough articles in Turkey, especially in the TR Index. It has been determined that there are no publications in the index except for a few academicians working on this subject and it has been determined that creative tourism is a field suitable for study. It should not be forgotten that the field of study will expand especially with the prominence of intangible cultural heritage.