Yeni Avusturya tünel açma metoduNATM) ile yük azaltma katsayısının (deconfınement) etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of load reduction coefficient (deconfinement) with the new Austrian tunnelling method (NATM)
  1. Tez No: 928100
  2. Yazar: OSMAN BAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Hakkari Yüksekova-Yeniköprü sahasında gerçekleştirilmiş olan (0+162)-(4+118) kilometreleri arasındaki yol çalışmasında, Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi (NATM) kullanılarak açılan tünel kazısında oluşan deformasyonları incelemek amacıyla sonlu elemanlar (SE) yöntemi uygulanmıştır. NATM ile kazılan tünelin zemin özellikleri, sondajlar ve laboratuvar deneylerinden elde edilen parametreler kullanılarak Plaxis 2D programında modellenmiş ve analiz sonuçları sunulmuştur. Daha gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için aşamalı kazı yöntemine dayalı hesaplamalar gerçekleştirilmiş; her bir durum için efektif gerilmeler, eksenel kuvvet, kesme kuvveti, eğilme momenti ve maksimum yer değiştirme grafikleri elde edilerek değerlendirilmiştir. Bununla birlikte çalışma kapsamında, deconfinement katsayısı kullanılarak NATM ile açılan bir tünel kazısı sayısal olarak iki boyutlu modellenmiştir. Yapılan modellemelerde, tünel üst ve alt yarı kazılarının gerçekleştirildiği inşaat aşamalarında gerilmeleri azaltmak amacıyla yük azaltma katsayıları (1-β) %10, %50, %60, %70, %80 ve %90 gibi çeşitli değerlerde belirlenmiştir. Analizler sonucunda,deconfinement (1-β) değeri arttıkça kazı ve kaplama aşamalarında ki gerilme ve yerdeğiştirme değerlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, tünel kazı kesitinde kayma ve çekme gerilmelerinin en çok duvarda ve tabanda yoğunlaştığı saptanmıştır. Bundan yola çıkılarak kazı adımlarının uygun seçilmesinin en büyük etken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the finite element (FEM) method was applied to investigate the deformations in the tunnel excavation using the New Austrian Tunneling Method (NATM) in the (0+162)-(4+118) kilometers of road work in Hakkari Yüksekova-Yeniköprü area. The soil properties of the tunnel excavated by NATM were modeled in Plaxis 2D program using parameters obtained from borings and laboratory tests and the results of the analysis are presented. In order to obtain more realistic results, calculations based on the staged excavation method were performed; effective stresses, axial force, shear force, bending moment and maximum displacement graphs were obtained and evaluated for each case.In addition, a tunnel excavation using the New Austrian Tunneling Method (NATM) was numerically modeled in two dimensions using the deconfinement coefficient. In the modeling, load reduction coefficients (1-β) were determined at various values such as 10%, 50%, 60%, 70%, 70%, 80% and 90% in order to reduce the stresses during the construction phases of the upper and lower half excavations. As a result of the analyses, it was observed that as the deconfinement (1-β) value increases, the stress and displacement values in the excavation and lining stages increase. However, it was found that the shear and tensile stresses in the tunnel excavation section were mostly concentrated in the wall and floor. Based on this, it was determined that the appropriate selection of excavation stages is the most important factor.