Taze aronya meyvelerinin depolama stabilitesine ozon ve kitosan kaplama uygulamalarının etkinliği
Effectiveness of ozone and chitosan coating applications on storage stability of fresh aronia fruits
  1. Tez No: 928101
  2. Yazar: NUR EBRU GÜLERYÜZ OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek antioksidan ve antosiyanin içeriğine sahip taze aronyaların depolama stabilitesinin uzatılmasında ozon (8 ppm 5 dakika) ve %1 kitosan kaplama uygulamasının bireysel ve sinerjik etkilerinin değerlendirilmesidir. Taze aronya meyveler atmosferik koşullar altında polipropilen (PP) tepsilere konulmuş ve antifog mikroperfore PP üst film ile kapatılarak 4 ay boyunca depolanmıştır (+4°C). Depolama boyunca 1., 15., 30., 60., 90., ve 120. günlerde pH, suda çözünür kuru madde, renk, gaz (O2 ve CO2) değişim kosantrasyonu, ağırlık kaybı, küflenme, tekstür profil özellikleri, monomerik antosiyanin miktarı, toplam polifenol miktarı belirlenmiştir. Ozon uygulanan aronyalarda 4. ayın sonunda ağırlık kaybı %0,78 ve kaplamalarda %0,6-0,66 olarak ölçülmüş, kontrol gruplarında ise bu değer %1,16'ya kadar çıkmıştır. Kontrol grubunda suda çönünür kuru madde 17'den 19'a çıkarken, ozon uygulanmış aronyalarda suda çönünür kuru madde değeri 18 ve kaplanmışlarda 17 dir. Kontrol grubunda pH 4,5'ten 4,8'e çıkarken, ozon uygulanmış aronyalarda pH değeri 4,65 ve kaplanmışlarda 4,66 olmuştur. Ozon ve kitosan kaplama etkisi ile tepe boşluğundaki O2/CO2 dengesi sağlayarak solunum hızı yavaşlatılmıştır. Depolamanın başlangıcında 534 gf olan sertlik değeri, 4. ay sonunda kontrol örneklerinde sertlik ortlama olarak 380 gf'e düşerken, bu değer ozon uygulanmış grupta 425 gf, kitosanla kaplanmış örneklerde 453 gf, ozon ugulaması sonrası kitosanla kaplanmış örneklerde 470 gf olarak belirlenmiştir. Ozon ve kitosan kaplama uygulamasının birlikte kulanımı pektin metil esteraz aktivitesini ve hücre duvarı bozulmasını önlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the individual and synergistic effects of ozone (8 ppm 5 minutes) and 1% chitosan coating application on extending the storage stability of fresh aronias with high antioxidant and anthocyanin content.. The fresh aronia were placed in polypropylene (PP) trays and sealed with antifog microperforated PP lid films and stored 4 months (+4°C). Analyzes were caried out on the 1st, 15th, 30th, 60th, 90th, and 120th days of storage. The pH, brix, color values, gas concentrations, weight loss, decay incidences, texture profile analyzes, monomeric anthocyanin and total phenolic content were determined during storage. At the end of storage, the weight loss was 0.78% in ozone group and 0.6-0.66% in coated goups, while it was 1.16% in control groups. While the brixs in control group increased from 17 to 19, at the end of storage it was 18 in ozone group and 17 in the coated ones. While the pH in control group increased from 4.5 to 4.8, it was 4.65 in ozone group and 4.66 in coated groups. The respiration rate was slowed down as the gas composition O2/CO2 in headspace was achieved with the effect of ozone application and chitosan coating. At the end of the 4th month, while it decreased to 380 gf on average in the control samples, this value was determined as 425 gf in the ozone-applied group, 453 gf in the chitosan-coated samples, and 470 gf in the chitosan-coated samples after ozone application. It was observed that thecombined use of the ozone and chitosan coating application prevented pectin methyl-esterase activity and cell wall degradation.