Kentsel yeşil alanların biyoçeşitliliğe katkısı: Ankara botanik parkı örneği
Contribution of urban green areas to biodiversity: Ankara botanical park example
- Tez No: 928113
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması kentsel yeşil alanlar ile biyoçeşitlilik arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, Ankara Botanik Parkı'nın biyoçeşitliliğinin örnek bir ölçümle hesaplanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Parkın odunsu bitki varlığı (ağaç ve çalı) tespit edilerek bitkisel envanteri oluşturulmuştur. Araştırmada Ankara Botanik Parkı'nın çeşitliliği, Biyolojik Çeşitlilik Bileşenleri (BİÇEB) hesaplama yazılımı ile; alfa, beta ve gama çeşitlilik indisleriyle hesaplanmıştır. Alfa çeşitlilik indisleri bitki tür ve sayılarına yönelik hesaplanırken, beta çeşitlilik indisleriyle gerçekleştirilen hesaplamalarda bolluk verileri var-yok verilerine dönüştürülerek hesaplanmıştır. Gama çeşitliliği ise, beta çeşitliliğine dayanan ve toplam çeşitliliği ifade eden bir hesaplamadır. Örnek çalışma alanları olarak 30x30 m boyutlarında toplam 12 adet örnek alan alınmış ve her bir örnek alanda 4x4 m boyutlarında 3 adet alt alan belirlenmiştir. Alfa çeşitlilik indisleri ile gerçekleştirilen hesaplamalardan; tür zenginliğine yönelik yapılan hesaplamalarda en yüksek çeşitliğe sahip alanlar OA9 ve OA12 iken, bolluk verilerine yönelik yapılan hesaplamalarda en yüksek çeşitliğe sahip alanlar OA4, OA7 ve OA12 ve tür bolluk modellemelerine yönelik yapılan hesaplamalarda ise en yüksek çeşitliğe sahip alan OA7'dir. Beta çeşitlilik indisleri ile gerçekleştirilen hesaplamalarda en yüksek çeşitliğe sahip örnek alan OA7'dir. Gama çeşitlilik indisiyle gerçekleştirilen hesaplamalarda en yüksek çeşitliğe sahip örnek alanlar OA7 ve OA9'dur. Çeşitlilik indisleriyle yapılan hesaplamalar sonucunda, bitkisel çeşitliliğin çoğunlukla benzer örnek alanlarda yüksek çıkmasının en belirgin nedeni bitki tür çeşitliliğinin ve bolluğunun fazla olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the relationship between urban green areas and biodiversity and to calculate the biodiversity of Ankara Botanical Park using a sample measurement. The park's woody plant presence (trees and shrubs) was determined and a plant inventory was created. The diversity of Ankara Botanical Park was calculated using the Biological Diversity Components (BİÇEB) calculation software; alpha, beta and gamma diversity indices. While alpha diversity indices were calculated for plant species and numbers, abundance data was converted to presence-absence data in calculations made through beta diversity indices. Gamma diversity is a calculation based on beta diversity and expresses total diversity. A total of 12 sample areas of 30x30 m were taken as sample study areas and three sub-areas of 4x4 m were determined in each sample area. Among the calculations made using alpha diversity indices, the areas with the highest diversity were OA9 and OA12 in the calculations made for species richness. In the calculations made for abundance data, the areas with the highest diversity were OA4, OA7 and OA12. In the calculations made for species abundance models, the area with the highest diversity was OA7. However, in the calculations made with beta diversity indices, the sample area with the highest diversity was OA7. As for the calculations made with gamma diversity indices, the sample areas with the highest diversity were OA7 and OA9. As a result of the calculations made with diversity indices, the most obvious reason why the plant diversity of Ankara Botanical Park is mostly high in similar sample areas is the plant species diversity and abundance.