Prizren - Mushnikova köyü kırsal mimarlık mirasının koruma sorunları ve sürdürülebilir koruma önerisi
Conservation problems and sustainable conservation proposal of the rural architectural heritage of Prizren - Mushnikova village
  1. Tez No: 928112
  2. Yazar: ERGİN KEÇELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÇOBANCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Kırsal mimari, bir bölgenin kültürel kimliğini ve toplumsal belleğini yansıtan önemli bir miras unsuru olup, yerel malzemelerin kullanımı, iklime uyumlu tasarım ve toplumsal gereksinimlere uygun mekânsal düzenlemeler ile karakterize edilmektedir. Ancak, kentleşme, ekonomik dönüşümler ve küreselleşmenin etkisiyle bu yapıların korunması giderek daha büyük bir tehdit altına girmektedir. Kırsal alanlardan kent merkezlerine yönelen göç, nüfus azalmasına ve yapıların bakımsız kalmasına neden olurken, altyapı eksiklikleri ve hizmetlerin merkezileşmesi kırsal mirasın sürdürülebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, Kosova'nın Prizren iline bağlı Zhupa bölgesinde yer alan Mushnikova Köyü'nün kırsal mimari dokusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel konut dokusunu büyük ölçüde korumakta olan köy, mimari mirasın belgelenmesi açısından sınırlı çalışmalara konu olmuştur. Bu bağlamda, araştırma kapsamında köyün mevcut kırsal mimari yapısı analiz edilmiş, karşılaşılan sorunlar tespit edilmiş ve sürdürülebilir koruma stratejileri geliştirilmiştir. Mushnikova Köyü, yerel malzeme kullanımı, inşa teknikleri ve toplumsal yaşam ile kurduğu ilişkiler bakımından Prizren genelinde önemli bir örnek teşkil etmektedir. 1999 yılında yaşanan savaş süreci ve modernleşmenin etkileri nedeniyle ortaya çıkan kayıplar, kırsal mimari mirasın korunmasına yönelik kapsamlı ve sürdürülebilir bir strateji geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda, köyde gerçekleştirilen envanter çalışmaları ile mevcut mimari doku belgelenmiş, yapıların durumu analiz edilmiş ve kırsal yerleşimlerin korunmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rural architecture is a significant element of cultural heritage that reflects the identity and collective memory of a region. It is characterized by the use of local materials, climate-responsive design, and spatial arrangements that accommodate societal needs. However, the preservation of these structures is increasingly threatened by urbanization, economic transformations, and globalization. Migration from rural areas to urban centers leads to population decline and the deterioration of structures, while inadequate infrastructure and the centralization of services further hinder the sustainability of rural heritage. This study aims to examine the rural architectural fabric of Mushnikova Village, located in the Zhupa region of Prizren, Kosovo. Despite largely preserving its traditional housing structure, the village has been the subject of limited documentation regarding its architectural heritage. Within this context, the research analyzes the existing rural architectural landscape of the village, identifies the challenges encountered, and proposes sustainable conservation strategies. Mushnikova Village represents a significant example of rural architectural heritage in Prizren, particularly in terms of local material use, construction techniques, and its relationship with communal life. The losses resulting from the 1999 war and the impacts of modernization necessitate the development of a comprehensive and sustainable conservation strategy. Accordingly, inventory studies have been conducted to document the existing architectural fabric, the condition of the structures has been analyzed, and recommendations have been formulated for the preservation of rural settlements.