Akıllı kart yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve kullanıcılar tarafından benimsenmesinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Investigation of development of smart card management systems and adoption by users with technology acceptance model
- Tez No: 928128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, akıllı kart yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve kullanıcılar tarafından benimsenmesinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesini ele almaktadır. Geleneksel yöntemlerde, yetkilendirme işlemleri her cihaz üzerine fiziksel olarak yazılmaktaydı ve bu süreç önemli miktarda zaman ve iş gücü gerektirmekteydi. Geliştirilen yeni sistem ile yetkilendirme süreçleri çevrim içi bir platforma taşınmış ve böylece operasyonel verimlilik önemli ölçüde artırılmıştır. Önceden cihaz başına yaklaşık üç saniye süren yetkilendirme işlemi, yeni sistemle birlikte 0,5 saniyeye indirilmiş, bu sayede 397 cihaz için gerekli toplam yetkilendirme süresi 20 dakikadan 3 dakikaya düşürülmüştür. Bu optimizasyon, sistemin kullanım kolaylığını ve işlevselliğini artırarak, zaman yönetimi açısından önemli kazanımlar sağlamıştır. Pandemi gibi kritik dönemlerde, güvenlik ve sağlık yönetimi önem kazanmış; özellikle bina girişlerinde aşı durumu ve sağlık bilgilerinin kontrolü gereklilik haline gelmiştir. Geliştirilen sistem, kullanıcıların sağlık bilgileri doğrultusunda bina girişlerinin dinamik olarak kontrol edilmesine olanak tanıyarak, pandemi sürecinde sağlık ve güvenliğin korunmasına önemli katkılar sunmuştur. Bu bağlamda, bina erişimlerinin merkezi bir sistem üzerinden yönetimi, personel ve öğrencilerin sağlığını koruma amacıyla geliştirilmiş olup, güvenlik süreçlerinde önemli bir iyileşme sağlamıştır. Ayrıca, önceki sistemlerde yemekhane hizmetlerinden faydalanmak için kullanılan fiziksel kartlar üzerindeki bakiye bilgileri, kartların kaybolması, çalınması ya da zarar görmesi durumunda önemli zorluklar doğuruyordu. Yeni sistem ile birlikte bakiye bilgileri doğrudan kullanıcıların hesaplarına atanmış ve kart kaybı durumunda bakiye transferi gibi ek süreçlere gerek kalmadan yeni kartlar hızlıca kullanılabilir hale getirilmiştir. Bunun yanı sıra, sanal POS sistemi entegrasyonu sayesinde kullanıcılar çevrim içi bakiye yükleme işlemlerini sıra beklemeden gerçekleştirebilmekte, bu da kullanıcı memnuniyetini artıran önemli bir faktör olmuştur. Maliyet açısından da önemli iyileştirmeler sağlanmıştır. Önceden kullanılan cihazların maliyeti yaklaşık 15.000 TL iken, yeni sisteme entegre edilebilen cihazların maliyeti 4.000 TL düzeyindedir. Bu maliyet düşüşü, akıllı kart yönetim sistemi ve cihazların bakım giderlerini minimum seviyeye indirerek, sistemin ekonomik açıdan daha sürdürülebilir olmasını sağlamıştır. Böylelikle bu çalışma, sadece güvenlik ve işlevsellik açısından değil, maliyet etkinliği bakımından da önemli kazanımlar sunmuştur. Sonuç olarak, geliştirilen akıllı kart yönetim sistemi, güvenlik ve pandemi gereksinimlerine hızlı ve etkili bir yanıt verirken, aynı zamanda operasyonel verimliliği ve kullanıcı memnuniyetini artıran, maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the development and user adoption of smart card management systems using a technology acceptance model. In traditional methods, authorization processes were physically written on each device, requiring a significant amount of time and labor. With the new system developed, authorization processes were moved to an online platform, significantly increasing operational efficiency. The authorization process, which previously took approximately three seconds per device, was reduced to 0.5 seconds with the new system, thus reducing the total authorization time required for 397 devices from 20 minutes to 3 minutes. This optimization has increased the ease of use and functionality of the system, resulting in significant gains in terms of time management. During critical periods such as pandemics, security and health management has gained importance, and it has become a necessity to check vaccination status and health information, especially at building entrances. The developed system has made significant contributions to the protection of health and safety during the pandemic by enabling dynamic control of building entrances in line with the health information of users. In this context, the management of building access through a centralized system has been developed to protect the health of staff and students and has provided a significant improvement in security processes. In addition, in previous systems, the balance information on the physical cards used to utilize the cafeteria services posed significant challenges in case of loss, theft or damage to the cards. With the new system, balance information is assigned directly to users' accounts and new cards can be used quickly without the need for additional processes such as balance transfer in case of card loss. In addition, thanks to the integration with the virtual POS system, users can perform online balance top-up transactions without waiting in line, which has been an important factor in increasing user satisfaction. Significant improvements were also achieved in terms of cost. While the cost of the devices previously used was approximately TL 15,000, the cost of the devices that can be integrated into the new system is TL 4,000. This cost reduction minimized the maintenance costs of the smart card management system and devices, making the system more economically sustainable. Thus, this study has provided significant gains not only in terms of security and functionality, but also in terms of cost effectiveness. As a result, the developed smart card management system provides a fast and effective response to security and pandemic requirements, while at the same time providing a cost-effective solution that increases operational efficiency and user satisfaction.