Mimarlıkta çok boyutluluğun bütünlük içerisinde ele alınmasını sağlama amaçlı bir bilişim yönetim sistemi
An Architecture information management system for consideration of multi-dimensionality within wholeness
  1. Tez No: 100782
  2. Yazar: YÜKSEL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
MİMARLIKTA ÇOK BOYUTLULUĞUN BÜTÜNLÜK İÇERİSİNDE ELE ALINMASINI SAĞLAMA AMAÇLI BİR BİLİŞİ YÖNETİM SİSTEMİ (BYS) ÖZET 1. BÖLÜM GİRİŞ 1.1 Sorun ve Amaç Mimarlık alanında yapılmış olan kuramsal ya da kılgısal (uygulamalı) birçok çalışmada olduğu gibi bu çalışmada da üst amaç, mimari etkinlik sonucu oluşan ürünlerin niteliğinin iyileşmesine katkıda bulunmaktır. Bu yolla, çevre niteliğinin bozulmasında mimarlık alanının payını azaltmak hedeftir. Çevre niteliğinin oluşumunda karmaşık bir etken grubu rol alır. Bu etkenler ekonomik, sosyal, politik, teknolojik vb. kökenlere sahiptir. Mimari etkinliklerin yapılı çevrenin oluşumunda önemli bir paya sahip olduğu da bilinen bir gerçektir. Ancak, böylesi karmaşık bir oluşumda mimari etkinliklerin payının tanımlanması güçtür. Bu etkinliklerin de çevre niteliğinin oluşumunda mimarın toplam etkisi içindeki payları farklıdır. Bu çalışmada tüm etkinliklerin paylarının saptanması amaçlanmamıştır. 1.2 Hipotez Mimarlık çok boyutlu bir olgudur. Tasarlayıcı mimar, tasarladığı binayla ilgili olan bütün boyutları bütünlük içinde ele almak zorundadır. Boyutların tanımlanması, öncelik sıralamasının yapılması, duruma ve mimara bağlıdır. Ancak, mimar, bu boyutları amaçları ve bağlı olduğu koşullar doğrultusunda önem derecelerine bağlı olarak sıralayabilse de dışlamamalı ya da ihmal etmemelidir. Tersi durumda, ortaya koyacağı ürünün başarımı (performansı) düşecektir. Buna ek olarak mimarlar farklı koşullar altında çalışırlar ve başarımları da bu koşullardan etkilenir. Böyle bir bilimsel çalışmada sözkonusu koşulları tümüyle eşitleyecek bir öneri geliştirmek olanaksızdır. Mimarın, mimari tasarımda çok boyutluluğu bütünlük içerisinde ele almasını kolaylaştırmak için güncel teknolojik olanaklardan da yararlanarak bir 'bilişi yönetim sistemi' geliştirilmesinin hem meslek hem de çevre açısından yararlı ve gerekli olduğu sonucuna varılarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. 1.3 Düşünsel Temel Bu çalışmada yeni ontolojinin, varlığı tüm boyutlarıyla bütünlük içinde ele alma amacı paylaşılır; ancak bütün, boyut, katman ve kategori kavramlarıyla açıklanan modele“hiyerarşik”ve yapısı nedeniyle çekinceli yaklaşılır. vıı1.4Metod Problem saptandıktan sonra öncelikle literatür araştırması yapılmıştır. Gerçekleştirilen çeşitli meslek uygulama deneyimleri (tasarım ve yapım) aracılığıyla mimarların içinde bulunduğu koşullar gerçek ortamda gözlenmiş ve yaşanan bazı sorunlar yerinde saptanmıştır. Çalışmanın dayandığı hipotez bu deneyimlerin de katkısıyla kesinleştirildikten sonra çalışmada önerilen modelin geliştirilmesinde kullanılabilecek teknoloji, teknik ve metod saptanmıştır. Tüm bu çalışmalara dayanılarak model önerisi geliştirilmiş ve çalışma sonuçlandırılmıştır. BÖLÜM 2 MİMARLIK BİLGİSİ VE BİLGİNİN SINIFLANDIRILMASI 2.1 Bilgi, Bilişi, Veri ve Belge Bilgi (knowledge) gerçeğin zihindeki kavramsal modeli olarak tanımlanabilir. Bilişi (information) ise bilginin insan beyninin dışındaki hali, yani insan beyni tarafından algılanabilir, ancak işlenerek bilgi haline getirilmemiş halidir denilebilir. Bilişinin ve bilginin insan yapısı bilgi işlem araçlarında kullanılabilir biçime dönüştürülmüş haline ise, veri (data) denir. Belge, bilişinin bireyler ve araçlar arasında dolaşımını, değişimini, saklanmasını ve işlenmesini sağlayan ortamdır. 2.2 Bilgi Sınıflandırma Sistemlerinin Değerlendirilmesi ve Önerilen Modelde Kullanılma Olanaklarının Sorgulanması: önerilen modelin belge bulmada, depolamada ve işlemede kullanacağı sistemin belirlenmesi için en yaygın olarak kullanılan genel amaçlı belge sınıflandırma sistemleri (LC, DDC, UDC, CC) incelenmiştir. Yapılan değerlendirmede incelenen sistemlerin, nesnel olmadıkları, tümden gelim ilkesiyle oluşturulmuş, harf ya da rakam temelli, hiyerarşik, durağan kod sistemlerinin, yeni bilgi alanları için kod oluşturmayı zorlaştırdığı ve bu nedenlerle modelde kullanılamayacakları kanısına varılmıştır. Bu nedenle modelin kurgusunda bir“bilgi sınıflandırma sistemi”yerine“belge tanım sistemi”kullanılmıştır Bu çalışma kapsamında yapılan araştırmalar göstermiştir ki 'mimari bilgi' ve 'genel bilgi' arasındaki farkı saptamak pek olanaklı değildir. Mimar, ele aldığı tasarım probleminin gerektirdiği bilginin tümüne kaynak ve kökeninden bağımsız olarak ulaşmak zorundadır. Bunun anlamı, bir mimari bilişi yönetim sisteminin, sınırları kesin olarak belli olmayan mimarlık alanıyla sınırlı olamayacağıdır. BÖLÜM 3 MİMARLIKTA ÇOK BOYUTLULUK VE BÜTÜNLÜK Bir olgunun 'bütün' olma niteliğini taşıması durumu, söz konusu olgunun başka olguları içermesi olarak anlaşılabilir. Bir başka deyişle 'bütün' olma durumu aynı zamanda 'içeren' olma durumudur. Bir 'bütün'ü oluşturan 'boyut'lar da bu 'bütün' tarafından içerilmektedir. Burada 'boyut' aynı zamanda 'içerilen'dir. Bütün olgular aynı zamanda hem 'içeren' hem de 'içerilen' niteliği taşıyabilir. Bir başka deyişle tanım uzamına bağlı olarak aynı olgu 'bütün' ya da 'boyut' olarak tanımlanabilir. 2. Bölüm'de aktarıldığı gibi, mimarlık alanı için geliştirilmiş olan tanım modelleri ve sınıflandırmalar da yukarıda açıklanan özellikleri taşırlar. Yukarıda açıklanan nedenlerle bu çalışmada mimarlık alanıyla ilgili bir tanım modeli önerilmemektedir ve yine mimarlık alanında neyin 'bütün' neyin 'boyut' olduğu ile ilgili bir irdeleme de yapılmamıştır. vııBÖLÜM 4 ÖNERİLEN MODELİN OLUŞTURULMASINDA BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNİN YERİ İçinde bulunduğumuz çağ“bilişim çağı”,“bilgisayar çağı”ya da“iletişim çağı”olarak adlandırılıyor. Bu değişen yeni durumda bireylerin, kurumların ve ülkelerin konumlarının belirlenmesinde bu alandaki yetkinlikleri, gelişmişlikleri ve birikimleri etkili olacaktır. Mimarlığın ve mimarların küresel boyutta yaşanan bu değişimden etkilenmemesi olanaksızdır. Internet, bu modelin geliştirimesini olanaklı kılan en önemli teknolojik olanaktır. Internet kullanımı önemli bir yatırım ve eğitim gerektirmemektedir. Hemen her mimarlık ofisinde ve mimarlık okulunda bu teknolojik olanakların olduğu varsayılabilir. Modelde kısa belge tanım etiketi üretiminde çubukkod kullanılacaktır. Yakın gelecekte tüm belge içeriğinin akıllıkart teknolojisiyle hazırlanmış bir sayısal etikette yeralması sağlanabilecektir. BÖLÜM 5 MODEL 5.1 Amaçlar Temel amaç tasarlayıcı mimarın gerek duyduğu bilişiye ya da belgeye olanaklı en kısa zamanda, en az emek, enerji ve para harcayarak ve tasarım sürecinde bir kesintiyle karşılaşmadan ulaşmasının sağlanmasıdır. Bu yolla tasarlayıcı mimarın, tasarım konusunun boyutları üzerindeki denetiminin artması hedeflenmektedir. 5.2 Modelin Kullanıcıları Geliştirilecek modelin öncelikli kullanıcıları tasarlayıcı mimarlar ve mimar adayları olmakla beraber, bina tasarım, yapım ve işletme sürecinin herhangi bir aşamasında rol alan herkesin de kullanımına açık olacaktır. Mühendisler, yapı endüstrisi (malzeme üretici ve satıcıları), yapımcılar, yatırımcılar, kullanıcılar, işletmeciler vb. gibi oldukça geniş bir grup olası kullanıcılar arasında sayılabilir. 5.3 Modelin Kurgusu Yukarıda açıklanan nedenlerle var olan sınıflandırma sistemlerinin, önerilen bilişi yönetim sisteminin kurgulanmasında temel olarak ele alınamayacağı kanısına varılmış ve model bölümünde açıklanan belge tanımına dayalı sistem geliştirilmiştir. Belgelerin tanımlanmasında, Avrupa Topluluğu'nda gelecekte kullanılmak üzere“Editeur”(www.editeur.org). tarafından geliştirilmekte olan“Epics Veri Sözlüğü”sistemi tercih edilmiştir. Sistem dilden bağımsız bir kod seti sunmaktadır. Bu sistem var olan sınıflandırma sistemleri kullanılarak sınıflandırılmış belgelerin küçük bir çabayla kaydedildikleri sınıflandırma sistemi korunarak kullanılabilmesine de olanak sağlayacaktır. 5.4 Modelin Bileşenleri önerilen model üç temel modülden oluşmaktadır: 1. Kullanıcı Modülü: KM Bu modül kullanıcıların gerek duydukları bilişiye ulaşmalarını kolaylıkla sağlamaya yönelik bir rehber niteliğindedir. Belge tanım yazılım ve donanımının eklenmesiyle kullanıcılar kendi kişisel belgelerini de diğer kullanıcılara açabilecek vıııyani bir tür belge sağlayıcı olacaklardır. Böylece sistemin kullanıcıları kişisel kolleksiyonlarda bulunan birçok ender ve değerli belgeye de ulaşabilecektir. BELGE TANIM MODÜLÜ KULLANICI MODÜLÜ BİLİŞİ YÖNETİM SİSTEMİ MERKEZİ MODÜLÜ BELGE ÜRETİCİ SUNUCUSU KURUMSAL SUNUCU KİŞİSEL SUNUCU Şekil 1 : Model şeması 2. Bilişi Yönetim Sistemi Merkezi (BYSM) Modülü Bu modül, kullanıcılarla belge sunucuları arasında bir bağlantı noktası görevi taşımaktadır. Merkez modülü sistem kurma, bağlanma ve sistemi kullanma ile ilgili gerekli tüm araç ve belgeleri içerir. Modül bir internet kapısı (portal) niteliği taşır. 3. Belge Tanım Modülü Bu modül belge sunucuların belgeleri tanımlamasını ve sayısal ortamda yayınlamasını sağlama amacı taşır. Böylece bir belge sunucu tarafından üretilen her belgeye konumundan ve dilinden bağımsız olarak ulaşmak olanaklı hale gelecektir. Modülün kullanımıyla her belge için, içeriği, biçemi, konumu gibi bilgiler etiketle ilişkilendirilerek belge sağlayacının sunucusunda depolanır. Gelecekte tüm bu bilgiler hatta belgenin içeriğinin tamamı belgenin üstündeki akıllımürekkep kullanılarak üretilmiş bir akıllıetikette sayısal olarak yeralabilecektir. Modelde kullanılacak olan teknolojilerin tamamı ya zaten var olan ya da geliştirilme aşamasında olan teknolojilerdir. Bu nedenle sistemin uygulanması için yüksek bir yatırım yapılması gerekmeyecektir. İnsan kaynakları ve eğitim açısından da bir sorun yaşanmayacaktır, özellikle son kullanıcı düzeyinde PC, çubuk kod, ISBN, Internet ve WWW gibi artık gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiş araçlar kullanılması nedeniyle bir uyum sorunu yaşanmayacaktır. IXBOLUM 6 SONUÇLAR VE ÖNERİLER Geliştirilecek sistem, mimarın bilgi ufkunu genişletme, bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmanın yanı sıra, etik sorumluluğunu arttırmaktadır. Böyle bir aracın verimli kullanımının sağlanabildiği bir ortamda, mimarın, çok boyutluluğu bütünlük içinde ele alamamasının mazeretlerinden biri daha ortadan kalkmış olacaktır. Çalışmada 'mimarlık bilgisi' tanımının duruma, koşullara bağlı olarak mimar tarafından yapılabileceği, bu nedenle mimarlık alanı ile diğer alanları ayıran sınırların kesin olarak tanımlanmasının güç olduğu sonucu elde edilmiştir. Her durum, zaman ve birey için geçerli olabilecek bir tanım yapmak olanaklı değildir. Çünkü bu varlıkların doğasına aykırıdır. Varlıklar değişkendirler. Buna bağlı olarak tanımları da değişken olmalıdır. Bunlara ek olarak mimarlık bilgi alanıyla diğer bilgi alanları arasında kesin bir sınır koymak olanaksızdır çünkü mimar gerek duyduğu her bilgiye ulaşabilmelidir. Kuram ve kılgının bütünleşikliği yaşamsal bir gerekliliktir. Kuramsal çalışmaların sonuçları kılgıya, kılgısal deneyimlerin sonuçları da kurama yansıtılmalıdır. Bu ilke mimarlıkta çok boyutluluğun bütünlük içinde ele alınması ilkesiyle birlikte mimarlık eğitiminde vurgulanmalıdır. Mimarlık alanında karşılaşılan birçok problem ahlaksaldır. Bazı bireyler yapılması gerekeni bırakıp çıkarları doğrultusunda kasıtlı olarak yanlış yapabilmektedirler. Bu durum konuyla ilgili herhangi bir olanaksızlık ya da bilgisizlikten kaynaklanmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma kapsamında önerilen araç da bu probleme çözüm olamayacaktır.
Özet (Çeviri)
AN ARCHITECTURE INFORMATION MANAGEMENT SYSTEM (IMS) FOR CONSIDERATION OF MULTI-DIMENSIONALITY WITHIN WHOLENESS SUMMARY CHAPTER 1 INTRODUCTION 1.1 Problem and Goal As of all theoretical and applied studies conducted in the field of architecture, the main goal of this study is to contribute in the process of improving the quality of the products and the process of architectural activity. Thus, it will be possible to decrease the responsibility level of the architect in the deterioration process of the environmental quality. There is a complex group of factors taking place in the formation of environmental quality (ecological, social, economical, political, technological etc). Although architectural activities have an important share in this formation, it is rather difficult to determine the exact share of them in precision. The goal of this study is neither to determine the role of the architectural activity in this process, nor to supply a theory or a solution for the problem of“not being able to consider the all dimensions of architecture within wholeness”. 1.2 Hypothesis: By its nature, architecture is a multi-dimensional subject. Wholeness is an important point of consideration for the designer architect. These two have to be taken into consideration at ones. The lack of one, even partly, will decrease the quality of the architectural work. Although the architect is free to rank these dimensions according to the level of priorities defined by the conditions, aims, criteria, limits, and possibilities of the case, he or she does not have the right to omit or lower estimate any of the related dimensions. Additionally, all the architects are working under different conditions. The performance of the architect is highly affected by these conditions. It is not possible to improve or equalize all of these conditions and give equal chance to all off the architects within a scientific study. In this study, it is assumed that the provision of a technical tool using the potential of the existing information technology to help the architects in achieving this duty (more than goal it is an ethical responsibility) would be a benefit both for the profession and the environment. 1.3 Philosophical Base The study shares the goal of“considering the being with all of its dimensions at ones in wholeness”with new ontology. However there is not a full agreement with the model because of the hierarchical structure that is explained by the concepts of whole, dimension, layers, and categories. XI1.4 Method First of all the problem has been determined. The literature study has been done. Several professional activities (design and construction) were used to acquire knowledge about the working environment and conditions of the architects. Thus, some facts and problems were recorded at the field. The hypothesis finalized by the help of these experiences. The method, technology and the technique to be used in the model were determined. After these steps The model was designed and the study completed. CHAPTER 2 ARCHITECTURAL KNOWLEDGE AND THE CLASSIFICATION OF KNOWLEDGE 2.1 Knowledge, Information, Data and Document Knowledge can be described as the conceptual model of the reality in the mind. Information is the state of knowledge outside the mind. Data is the format of knowledge or information that can be processed by information systems. Document is the medium used to record, store, process, transport and exchange information within individuals and man made systems. 2.2 Evaluation of Classification Systems and the Possibility of Use in the Proposed System In this study the main four classification systems (LC, DDC, UDC and CC) are evaluated to see if there is a possibility of using them within the IMS proposed. During this research it is approved that these major classification systems has some limitations (especially the lack of flexibility for future situations of knowledge) and they are subjectively designed to be used by a certain society. The hierarchical, deductive structures based on limited code systems (10 numbers or 28 letters) are not suitable for the future expansions. Moreover the act of“classification”itself is bringing some problems by its nature. Thus, a“document identification system”instead of a document classification system is proposed to be used within the information management system. The research has shown that It is a difficult even impossible to differ architectural knowledge than knowledge in general. The architect has to reach all required knowledge regarding the design problem. So while developing a system to help the architect in reaching the required knowledge, this concern should be taken into consideration. As a result, an architectural information management system should not be limited to 'so called' field of architectural, which has no clear borders. CHAPTER 3 MULTI-DIMENSIONALITY WITHIN WHOLENESS An entity, which can be described as a whole, contains other entities. In other words a“whole”can be described as a“container”. All“dimensions”forming a whole are contained by that“whole”. Therefore, a“dimension”can be described as“content”. Any entity might be defined as a“whole”(container) or a“dimension”(content) relative to the context (time, location, definer, objectives etc.) of the situation that is defined. As it is explained in Chapter 2, the theoretical models that developed for the field of architecture are the same. As a result no attempt has been made to define the“whole”and the“dimensions”of the field of architecture in this study XIICHAPTER 4 THE ROLE OF INFORMATION TECHNOLOGY IN THE DEVELOPMENT OF THE MODEL The era that we are in is named as“information technology”age,“computer age”or as“communication age”. The whole life (including architecture) on earth is affected by it. This change will redefine the positions of individuals, institutions and nations according to their abilities in this field. Thus the involvement of this technology is a must, not a possibility. Internet is the main technological tool, which made the development of this model possible. Internet access does not require a big investment or a special skill. It can easily be supposed that any architectural office or school already have this technology. Other technologies that are going to be used in this model are barcode technology and smartcard technology. Barcode will be used for short document ID tag production. Smartcard technology might be used in the near future to produce digital ID tags that can be used to store the whole content of a document digitally on the documents itself. CHAPTER 5 MODEL 5.1 Goals The main goal of this study is to provide a tool that will help the architect, reach the information required during the design process, at the moment it is needed, in the most economical way (money, time, human resources) without an interruption in the design process. Such a tool is assumed to support the architect to have a better control over the various dimensions of architectural design within wholeness. 5.2 Users of The Model Though the target user group of this system is in the field of architecture (practicing architects, academics, students, surveyors, etc), all professions related with architecture, construction industry, governmental institutions, and clients of these fields would benefit from the proposed system, when it is realized. 5.3 The Set up of The Model The Information Management System proposed in this study is based on 'document identification'. Using this system, virtually every document can be identified using a set of parameters regarding the content, format and availability etc. The code system is adopted from 'Epics Data Dictionary System' developed by EdiTeur for the European Community (www.editeur.org) to be used in the future. This code system provides a language independent set of standards. EdiTeur enables the use of all documents that are currently classified by existing document classification systems without a major effort. 5.4 The Components of the Model The module has three main parts: The User Module, The Information Management System Center Module, and The Document Identification Module. 1. The User Module