Karayolu temel tabakalarında sıkışma kontrolü için LWD yönteminin kullanılabilirliğinin SPSS analiziyle araştırılması
Assessing the reliability of the lightweight deflectometer method for compaction control in highway base layers through SPSS analysis
- Tez No: 928130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TEVFİK SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Düşen Ağırlıklı Hafif Deflektometre (LWD), alt zemin, bağlanmamış ve granüler tabakaların ve dolgu malzemelerinin taşıma kapasitesini ölçmek için kullanılan taşınabilir bir cihazdır. Yol inşaatı ve bakım projelerinde, doğru ve güvenilir zemin sıkıştırma değerlendirmeleri kritik öneme sahiptir. Mevcut teknikler arasında LWD, taşınabilirlik, kolaylık ve kullanım kolaylığı nedeniyle öne çıkmakta ancak Nükleer Yoğunluk Ölçer (NDG) ve Kum Konisi (SC) yöntemleri gibi yerleşik yöntemlerle karşılaştırıldığında güvenilirliği devam eden bir araştırma konusu olmayı sürdürmektedir. Bu çalışma, LWD, NDG ve SC yöntemlerinin kapsamlı bir karşılaştırmalı analizini yaparak bu boşluğu giderme amacını taşımaktadır. Gümüşhane'deki bir yol inşaatı projesi boyunca her bir noktanın her üç yönteme de tabi tutulduğu 15 noktadan veri toplanmış, toplanan veriler, zemin sıkışma değerlendirmesinde LWD'nin tutarlılığını, doğruluğunu ve güvenilirliğini değerlendirmek için Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) kullanılarak işlenmiş ve regresyon, korelasyon, ANOVA, faktör analizi ve T-Test yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, bu farklı tekniklerden elde edilen sonuçlar arasındaki tutarsızlıklar veya korelasyonlar araştırılmıştır. Bu araştırmanın bulguları yol inşaatındaki zemin sıkışması değerlendirme uygulamaları için önemli çıkarımlara sahiptir. LWD sertliği ve yoğunluğa bağlı parametreler arasında gözlemlenen zayıf korelasyonlar, LWD'ye bağımsız bir araç olarak güvenmek yerine tamamlayıcı kullanıma olan ihtiyacı vurgulamaktadır. LWD'den elde edilen sertlik verilerinin NDG veya SC'den alınan yoğunluk ve nem ölçümleriyle birleştirilmesi, sıkıştırma kalitesine ilişkin daha kapsamlı bir değerlendirme sağlayacaktır. Sonuç olarak bu araştırma, zemin sıkışma değerlendirme tekniklerinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve inşaat mühendisliği ve altyapı geliştirme alanındaki karar vericiler için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lightweight Deflectometer (LWD) is a portable device used to measure the loadbearing capacity of subgrades, unbound and granular layers, and backfill materials. Accurate and reliable soil compaction assessments are critical in road construction and maintenance projects. Among the existing techniques, LWD stands out for its portability, convenience, and ease of use. However, its reliability remains a topic of ongoing research compared to established methods like the Nuclear Density Gauge (NDG) and Sand Cone (SC) methods. This study aims to fill this gap by conducting a comprehensive comparative analysis of the LWD, NDG, and SC methods. Data were collected from 15 points where each point was subjected to all three methods along a road construction project in Gümüşhane. The collected data were processed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) to evaluate the consistency, accuracy, and reliability of LWD in soil compaction assessment and analyzed using regression, correlation, ANOVA, factor analysis, and T-Test methods. The study investigated inconsistencies or correlations among the results obtained from these different techniques. The findings of this research have significant implications for soil compaction evaluation practices in road construction. Weak correlations observed between LWD stiffness and density-dependent parameters highlight the need for complementary use rather than relying solely on LWD as an independent tool. Combining the stiffness data from LWD with density and moisture measurements from NDG or SC would provide a more comprehensive assessment of compaction quality. In conclusion, this research contributes to the understanding of soil compaction evaluation techniques and provides valuable insights for decision-makers in civil engineering and infrastructure development.