Erimiş filament imalat yöntemiyle hazırlanan pet ve paht matrisli kompozitlerin mekanik ve tribolojik özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of mechanical and tribological properties of pet and paht matrix composites prepared by fused filament fabrication method
  1. Tez No: 928131
  2. Yazar: GÜNEY ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, erimiş filamanla imalat (EFİ) yöntemiyle hazırlanan PA12 (Poliamid 12) ve PET (Polietilen Tereftalat) matrisli, % 15 oranında karbon fiber içeren kompozitlerin mekanik ve tribolojik özellikleri çeşitli deneysel yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışması imalat ve malzeme karakterizasyonuna odaklandığı için süreç optimizasyonu ve malzeme testleri gerçekleştirilmiştir. Katman kalınlığı, doluluk oranı, baskı sıcaklığı, baskı hızı, yük, kayma mesafesi ve disk hızı parametrelerinin malzeme özelliklerine etkisi araştırılmıştır, optimum parametrelerin belirlenmesi için Taguchi yöntemi uygulanmıştır. Malzemelerin farklı sıcaklıklardaki mekanik özellikleri çekme testleri ile saptanmıştır. Ayrıca malzemelere oda sıcaklığında eğme testleri uygulanmıştır. Tribolojik özelliklerin tayini için aşınma testi gerçekleştirilmiştir. Numunelerin yüzey sertlikleri ve aşınma özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Malzeme özellikleri ve morfoloji arasındaki ilişki ortaya koymak için taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM) gerçekleştirilmiştir. PA12 ve PET matrisli kompozitlere %15 oranında karbon fiber içeren kompozitlerin malzemelerin mekanik ve tribolojik özelliklerinde artış gözlemlediği, bu malzemelerin mekanik ve tribolojik özelliklerini incelemek amacıyla, üretilen standart geometrili test numunelerine çeşitli testler uygulanmıştır. Testler, malzemelerin erimiş filamanla imalat yöntemiyle üretilmesinin ardından gerçekleştirilmiş olup, kompozitlerin performansını etkileyen önemli parametreler belirlenmiş ve bu parametrelerin malzeme özelliklerine olan etkileri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical and tribological properties of PA12 (Polyamide 12) and PET (Polyethylene Terephthalate) matrix composites containing 15% carbon fiber prepared by fused filament fabrication (FFF) method were comparatively investigated by various experimental methods. Since the thesis study focused on manufacturing and material characterization, process optimization and material tests were performed. The effects of layer thickness, filling ratio, printing temperature, printing speed, load, sliding distance and disk speed parameters on material properties were investigated, and the Taguchi method was applied to determine the optimum parameters. The mechanical properties of the materials at different temperatures were determined by tensile tests. In addition, bending tests were applied to the materials at room temperature. A wear test was performed to determine the tribological properties. The relationship between the surface hardness and wear properties of the samples was investigated. Scanning electron microscope analysis (SEM) was performed to reveal the relationship between material properties and morphology. In order to investigate the mechanical and tribological properties of the materials, various tests were applied to the standard geometry test samples produced in order to examine the mechanical and tribological properties of the composites containing 15% carbon fiber in PA12 and PET matrix composites. The tests were carried out after the materials were produced by the fused filament manufacturing method, and the important parameters affecting the performance of the composites were determined and the effects of these parameters on the material properties were explained in detail.