Sosyal hizmet ve İİBF öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
A comparison of financial literacy levels of social work and faculty of economics and administrative sciences students in terms of various variables
- Tez No: 928148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Finansal okuryazarlığın önemine yönelik farkındalık giderek artmaktadır. Sosyal hizmet uzmanlarının çalışma alanlarının önemli bir kısmı finans ve ekonomiyle ilişkili olduğundan sosyal hizmet uzmanlarının yüksek bir finansal okuryazarlık düzeyine sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle sosyal hizmet bölümünde okuyan üniversite öğrencilerinin yüksek bir finansal okuryazarlık düzeyi hedefiyle yetiştirilmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, Türkiye'de sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini inceleyen bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada sosyal hizmet program öğrencileri ile müfredatlarında finansal okuryazarlığa etki edecek derslerin mevcut olduğu seçilmiş programlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyleri incelenmiş ve öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin eğitim gördükleri programlara göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin öğrencilerin cinsiyetlerine, yaşlarına, gelir durumlarına, anne ve babalarının eğitim durumlarına, üniversitede finans, muhasebe ve ekonomi alanında ders alma durumlarına, kredi kartı kullanma durumlarına, finans ve ekonomi haberlerini yazılı ve görsel olarak takip etme durumlarına göre de farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde nicel bir araştırma deseni ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 50 farklı üniversitede öğrenim gören 405 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket formları aracılığıyla 2024 yılı Şubat ve Eylül ayları içerisinde çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 26 programı üzerinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık başarı puanı ortalamasının ortanın biraz üzerinde olduğunu göstermiştir. Üniversitede iktisat ve işletme bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin, sosyal hizmet ve sağlık yönetimi bölümlerine göre, finans ve ekonomi alanında ders alan öğrencilerin finans ve ekonomi alanında ders almayan öğrencilere göre finansal okuryazarlık başarı puanlarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca finansal okuryazarlık düzeyine etki eden demografik ve diğer faktörler açısından incelendiğinde üniversitede lisans düzeyinde öğrenim gören erkek öğrencilerin kadın öğrencilerden, daha erken yaşlardaki öğrencilerin daha ileri yaşlardaki öğrencilerden, gelir düzeyi yüksek olan öğrencilerin gelir düzeyi düşük olan öğrencilerden, anne ve babalarının eğitim düzeyi yüksek olan öğrencilerin, anne-babalarının eğitim düzeyi düşük olan öğrencilerden, kredi kartı sahibi olan öğrencilerin kredi kartı sahibi olmayan öğrencilerden ve finans ve ekonomi haberlerini yazılı veya görsel kaynaklardan takip eden öğrencilerin finans ve ekonomi haberlerini takip etmeyen öğrencilerden finansal okuryazarlık başarı puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Awareness of the importance of financial literacy is gradually increasing. Since a significant part of the working areas of social workers are related to finance and economy, social workers should have a high level of financial literacy. For this reason, university students studying in the department of social work should be educated with the aim of a high level of financial literacy. However, there is no research examining the financial literacy levels of social work programme students in Turkey. In this study, the financial literacy levels of social work programme students and university students studying in selected programmes that have courses that will affect financial literacy in their curricula were examined and it was investigated whether the financial literacy levels of the students differed according to the programmes they studied. In the study, it was also investigated whether the financial literacy levels of the students differed according to their gender, age, income status, educational status of their parents, taking courses in finance, accounting and economics at the university, using credit cards, following finance and economics news in written and visual form. A quantitative research design and survey model were used in the realisation of the research. The sample of the study consisted of 405 students studying at 50 different universities. The data of the study were collected online through questionnaire forms in February and September 2024. The data were analysed using descriptive statistics, independent sample t test and ANOVA test on SPSS 26 software. The findings show that the average financial literacy achievement score of university students is slightly above the average. It was concluded that students studying in economics and business administration departments at the university had higher financial literacy achievement scores than students studying in social work and health management departments, and students taking courses in finance and economics had higher financial literacy achievement scores than students not taking courses in finance and economics. In addition, when the demographic and other factors affecting the level of financial literacy are examined in terms of demographic and other factors, it is seen that male students studying at the undergraduate level at the university are more likely to be financially literate than female students, younger students are more likely to be financially literate than older students, students with higher income levels are more likely to be financially literate than students with lower income levels, and students with higher education levels of their parents are more likely to be financially literate than students with lower education levels, It was found that the financial literacy achievement scores of students whose parents had lower educational level, students who had credit cards were higher than students who did not have credit cards, and students who followed financial and economic news from written or visual sources were higher than students who did not follow financial and economic news.