Doğum sonrası depresyonun bağlanma yaralanmaları ve öz-şefkat açısından incelenmesi
Investigation of postpartum depression in terms of attachment injuries and self compassion
- Tez No: 928149
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. İlk amaç, doğum sonrası depresyonun sosyo-demografik değişkenlere (eğitim düzeyi, algılanan ekonomik düzey, çalışma durumu, başka çocuğunun olup olmaması) ve doğumla ilgili değişkenlere (doğum türü, hamilelik süreci, düşük riski, bebek beklentisi ve destek kaynakları) göre değişip değişmediğini incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı ise doğum sonrası depresyon, bağlanma yaralanmaları ve öz şefkat arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma doğumdan sonraki birinci yıl içinde olan 120 anne ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, Doğum Sonrası Depresyon Tarama Ölçeği (DSDTÖ), Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği (EBYÖ), Öz Şefkat Ölçeği (ÖŞÖ) ile Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Doğum sonrası depresyonun çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı Tek Yönlü Anova ve bağımsız örneklem t-testi ile sınanmıştır. Doğum sonrası depresyon, bağlanma yaralanmaları ve öz-şefkat arasındaki ilişki Pearson Momentlar Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi ile yapılmıştır. Bulgular, doğum sonrası depresyonun eğitim düzeyi, algılanan sosyo-ekonomik düzey, bebek beklentisi, çalışma durumu, doğum türü, düşük riski, sosyal destek değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediğine işaret etmektedir. Ancak, doğum sonrası depresyon hamilelik sürecine göre farklılık göstermektedir. Hamilelik sürecinde stresli olduğunu beyan eden annelerin doğum sonrası depresyon puanları daha yüksektir. Ayrıca, doğum sonrası depresyon ile bağlanma yaralanmaları arasında pozitif yönde, öz şefkat ile negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, doğum sonrası depresyonun önlenmesi ve yönetilmesinden bağlanma yaralanmaları ve öz şefkate yönelik psiko-sosyal müdahalelerin önemini vurgulamakta ve sağlık profesyonelleri için uygulamaya dönük değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has two aims. The first aim was to examine whether postpartum depression varies based on sociodemographic variables (education level, perceived economic status, employment status, having other children) and birth-related variables (type of delivery, pregnancy process, miscarriage risk, baby expectations, and support resources). The second aim of the study was to investigate whether there is a relationship between postpartum depression, attachment injuries, and self-compassion. The research was conducted with 120 mothers within the first year of birth. Data were collected by using the Postpartum Depression Screening Scale (PDSS), Marital Attachment Injury Scale (MAIS), Self-Compassion Scale (SSS) and Personal Information Form. One-Way ANOVA and independent samples t-tests were used to analyze whether postpartum depression varies according to various socio-demographic and birth-related variables. The relationship between postpartum depression, attachment injuries, and self-compassion was analyzed by using Pearson Product-Moment Correlation Coefficient Analysis. The findings indicated that postpartum depression does not significantly differ based on variables such as education level, perceived socioeconomic status, baby expectations, employment status, type of delivery, miscarriage risk, having other children, and support resources. However, postpartum depression varied according to the pregnancy process. Mothers who reported experiencing stress during pregnancy had higher postpartum depression scores. Additionally, a positive relationship was found between postpartum depression and attachment injuries; and a negative relationship was found between postpartum depression and self-compassion. These findings emphasized the importance of intervention programs about attachment injuries and self compassion for preventing and managing postpartum depression and provide valuable practical insights for healthcare professionals.