Female character representation in mobile games developed in Türkiye
Türkiye'de geliştirilen mobil oyunlarda kadın karakter temsili
  1. Tez No: 928147
  2. Yazar: ZELİHA CANSEL TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKE SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mobil oyunlar, etkileşimli ve geniş erişime sahip medya platformları olarak, modern kültürel üretimin önemli bir parçası haline gelmiş ve çeşitli anlatılar ile deneyimler sunmaktadır. Ancak, mobil oyunlardaki kadın karakterlerin temsili, genellikle sınırlı roller ve özellikler sunarak geleneksel cinsiyet algılarını yansıtmaktadır. Bu araştırma, kadın karakterlerin Türk menşeli mobil oyunlarda nasıl tasvir edildiğini inceleyerek bu tasvirlerin oyunlar üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, kadın karakterlerin abartılı cinsiyet özellikleriyle sunulup sunulmadığını, ikincil rollerle sınırlandırılıp sınırlandırılmadığını veya oyun anlatılarında daha az görünür ve etkili olup olmadığını özellikle araştırmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için nitel bir araştırma deseni benimsenmiş ve içerik analizi ile betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Tactical Strike: Zula Mobile, Legends Arena, Aero Tales Online: The World ve Parking Master Multiplayer 2 olmak üzere dört önemli Türk menşeli mobil oyun vaka çalışması olarak seçilmiştir. Bu oyunlar, kadın karakterlerin görsel tasarımları, anlatıdaki rolleri, güç dinamikleri ve yetenekleri açısından incelenerek geleneksel cinsiyet normlarına uyumu veya bunlardan sapmaları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kadın karakterlerin tasarlanma ve algılanma biçimlerinde önemli kalıpları ortaya koyarak, bu karakterlerin Türk menşeli mobil oyun dünyasındaki önemine ışık tutmaktadır. Çalışmanın sonucunda, Türk menşeli mobil oyunlarda daha dengeli ve yenilikçi kadın karakter temsillerinin gerekliliğini vurgulanmaktadır. Çalışma, kadın karakter temsillerinin çeşitlendirilmesinin oyun dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, kadın karakterler için daha güçlü ve bağımsız roller keşfetmeye yönelik gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobile games, as interactive and widely accessible media platforms, have become a significant part of modern cultural production, offering diverse narratives and experiences. However, the representation of female characters in mobile games often reflects conventional gender perceptions, portraying limited roles and characteristics. This research examines how female characters are portrayed in Turkish-origin mobile games and focuses on the impact of these portrayals on the games. The study specifically investigates whether female characters are presented with exaggerated gendered traits, confined to secondary roles, or depicted with less prominence and agency within game narratives. To achieve these objectives, a qualitative research design is employed, utilizing content and descriptive analysis methods. Four prominent Turkish-origin mobile games (Tactical Strike: Zula Mobile, Legends Arena, Aero Tales Online: The World, and Parking Master Multiplayer 2) are selected as case studies. Visual designs, narrative roles, power dynamics, and skills are analyzed to assess conformity to or deviations from traditional gender stereotypes. The findings reveal significant patterns in how female characters are designed and perceived, shedding light on their importance within the Turkish-origin mobile gaming landscape. The results of this study underline the necessity for more balanced and innovative female character representations in Turkish-origin mobile games. The study emphasizes that diversifying female character representations can contribute to gender equality in the gaming world. The insights gained offer recommendations for future research to explore stronger and more independent roles for female characters.