Science, a remedy for all ills healing 'The Sick Man of Europe': A case for ottoman scientism
Tüm hastalıklar için bir çare olarak bilim 'Avrupa'nın Hasta Adamı'nı İyileştirme: Osmanlı bilimciliği için bir örnek
- Tez No: 928152
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ HANİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Princeton University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, son dönem Osmanlı aydınlarının imparatorluklarını istikrara yönelik dış ve iç tehditlerden kurtarmaya çalışırken bilimsel bir tutum geliştirmelerinin izini sürmektedir. Osmanlı Devleti'nin on sekizinci yüzyılda başlayan rakiplerinin ellerindeki küçük düşürücü yenilgilerden sonra Osmanlılar başlangıçta sadece ordularını güçlendirmek amacıyla modern bilimi benimsemişlerdir. Bununla birlikte, bunun yeterli olmadığı anlaşıldıktan sonra, bilim sosyal ve kültürel alanlara genişledi ve yavaş yavaş İmparatorluğun tüm hastalıkları için bir çare olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the development of a scientistic attitude on the part of late Ottoman intellectuals as they sought to save their Empire from external and internal threats to stability. After humiliating defeats at the hands of the Ottoman Empire's rivals beginning in the eighteenth century, the Ottomans initially adopted modern science with the sole aim of strengthening their military. Once it became clear, however, that this was not sufficient, science expanded into the social and cultural arenas and gradually became seen as a remedy for all the Empire's ills.