Okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social justice leadership of school principals and teacher motivation
- Tez No: 928151
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ortaya konulan araştırmanın amacı, ortaokul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiyi öğretmen görüşlerine göre ortaya koymaktır. Araştırma ilişkisel tarama metodu ile gerçekleştirilen nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 yılları arasında faaliyet gösteren Kayseri iline bağlı Bünyan, Develi, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Talas, Tomarza, Yahyalı, Hacılar, İncesu, Yeşilhisar olmak üzere 11 ilçede bulunan toplam 311 ortaokulda görev yapan 6226 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi tabakalı seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenerek 375 öğretmen sayısına ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında Köse, Karataş, Küçükçene ve Taş (2020) geliştirilen ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Öğretmen Mesleki Motivasyonu Ölçeği”ile Özdemir ve Pektaş (2017) tarafından geliştirilen“Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği- Öğretmen Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Güvenirlik için Cronbach Alfa katsayı değeri tespit edilmiştir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını açıklamak için Pearson Momentler Korelasyon (r) hesaplanmıştır. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin öğretmen motivasyonu ve sosyal adalet liderliğine dair görüşleri ile yaş arasında anlamlı bir fark olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal adalet liderliği ile öğretmen motivasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between social justice leadership behaviors of secondary school administrators and teacher motivation according to teachers' opinions. The research is a quantitative study conducted with the relational screening method. The universe of the research consists of 6226 teachers working in 311 secondary schools in 11 districts of Kayseri province, namely Bünyan, Develi, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Talas, Tomarza, Yahyalı, Hacılar, İncesu, Yeşilhisar, operating between 2023-2024. The sample of the research was determined by stratified random sampling method and the number of teachers was reached as 375. The“Teacher Professional Motivation Scale”developed by Köse, Karataş, Küçükçene, and Taş (2020) and whose validity-reliability studies have been conducted, and the“Social Justice Leadership Scale-Teacher Form”developed by Özdemir and Pektaş (2017) were used in data collection. The obtained data were analyzed with SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences). Descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, standard deviation and percentage values were used in the analysis of the data. Cronbach's alpha coefficient value was determined for reliability. One-way variance analysis (ANOVA) and Pearson Moment Correlation (r) were calculated to explain whether there was a significant relationship between the variables. It was found that there was a significant difference between the teachers' views on school administrators' teacher motivation and social justice leadership and age. As a result of the research, it was determined that there was a statistically significant relationship between social justice leadership and teacher motivation.