Taşınmaz kültür varlıklarının tanınırlığının koruma yaklaşımında önemi ve dijital kültür rotası oluşturma yöntemi: konya örneği
The importance of the recognition of cultural heritage in the conservation approach and the method of creating a digital culture route:Konya example
- Tez No: 928158
- Danışmanlar: PROF. MEHMET EMİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Taşınmaz kültür varlıkları, bir toplumun tarihi ile kültürel kimliğini şekillendiren ve geçmişin izlerini taşıyan miras öğeleridir. Taşınmaz kültür varlıklarının pek çoğu klasikleşmiş şehir gezi rotalarının içerisinde yer almamaktadır. Hatta bazılarının konumlarına dahi ziyaretçilerin aktif olarak kullandığı dijital harita uygulamalarında erişilememektedir. Klasikleşmiş gezi rotalarına dahil edilmeyen pek çok yapının tanınırlığının sınırlandırıldığı gözlemlenmektedir. Tanınırlığı sınırlanan bu yapılarda sürdürülebilir bir koruma elde edilememesi sorunu ele alınmaktadır. Bu soruna, tarihî yapıların korunmasında ve kültürel mirasın geleceğe taşınmasında bir yöntem önerisi olarak dijital kültür rotası kavramı ile çözüm aranmaktadır. Geleneksel turistik rotalardan farklı olarak, dijital kültür rotalarının oluşturulmasıyla turistler sadece tanınırlığı yüksek yapıları değil, aynı zamanda geri planda kalmış tarihi yapıları da keşfetme fırsatına sahip olarak toplumda farkındalık oluşturması hedeflenmektedir. Uygulanan yöntem kapsamında taşınmaz kültür varlığı yönünden zengin Konya ilinin beş merkez mahallesi olan Aziziye, İhsaniya, Sahibata, Şemsi Tebrizi ve Ferhuniye mahallelerinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları için alan çalışması yapılmıştır. Yapılar hakkında bilgi toplanılarak Coğrafi Bilgi sistemleri ile yapıların konumları haritalandırılmıştır. Elde edilen verilere göre taşınmaz kültür varlıkları kategorilendirilerek alternatif kültür rotaları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu rota önerileri dijital bir sisteme aktarılarak kullanıcılar için ulaşılabilir bir web sitesi tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijital kültür rotalarının kullanımının tarihi yapıların tanınırlığını artırma ve koruma sürecini geliştirme potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu sistem, kültürel mirasın sürdürülebilir bir şekilde korunmasına katkı sağlayabilir, toplumda farkındalık oluşturabilir ve ziyaretçilere daha zengin ve çeşitli deneyimler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Immovable cultural assets are heritage elements that shape the history and cultural identity of a society and carry traces of the past. Many immovable cultural assets are not included in the classical city tour routes. In fact, the locations of some of them cannot be accessed in the digital map applications actively used by visitors. It is observed that the recognition of many structures that are not included in the classical tour routes is limited. The problem of not being able to achieve sustainable protection in these structures with limited recognition is addressed. A solution to this problem is sought with the concept of digital culture route as a method proposal for the protection of historical structures and the transfer of cultural heritage to the future. Unlike traditional tourist routes, with the creation of digital culture routes, tourists are aimed to create awareness in society by having the opportunity to discover not only highly recognized structures but also historical structures that have remained in the background. Within the scope of the applied method, a field study was conducted for immovable cultural assets located in the Aziziye, İhsaniya, Sahibata, Şemsi Tebrizi and Ferhuniye neighborhoods, which are five central neighborhoods of Konya province rich in terms of immovable cultural assets. Information about the structures was collected and the locations of the structures were mapped with Geographic Information Systems. According to the data obtained, immovable cultural assets were categorized and alternative cultural routes were created. These route suggestions were transferred to a digital system and an accessible website was designed for users. As a result, this study reveals the potential of using digital cultural routes to increase the recognition of historical structures and improve the conservation process. This system can contribute to the sustainable preservation of cultural heritage, raise awareness in society and offer richer and more diverse experiences to visitors.