Hafif düzey zihinsel yetersizliği olan ortaokul öğrencilerine yönelik kodlama öğretiminin algoritmik düşünme becerisine etkisi
The effect of coding instruction for secondary school students with mild mental di̇sabilities on algorithmic thinking skills
- Tez No: 928159
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Zihinsel yetersizliği olan bireylerin bilişsel ve yaşam becerilerinin geliştirilmesi, onların bağımsızlıklarını artırarak toplumda daha etkin bireyler olmalarına yardımcı olur. Bu bağlamda, kodlama eğitimi, öğrencilerin algoritmik düşünme becerilerini geliştirmeleri ve günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri çözme yeteneklerini artırmaları açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı, hafif düzey zihinsel yetersizliği olan ortaokul öğrencilerine doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan kodlama öğretiminin; algoritmik düşünme becerisini edinmeleri, bu beceriyi robotik kodlamaya genellemeleri ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli ile hafif düzey zihinsel yetersizlik tanısı olan üç ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kodlama öğretimi ile algoritmik düşünme becerisini edindikleri ve öğretim tamamlandıktan iki ve beş hafta sonra da bu becerileri sürdürebildikleri görülmüştür. Ayrıca, öğrenciler öğrendikleri becerileri robotik kodlamaya başarılı bir şekilde genelleyebilmektedirler. Araştırmanın sosyal geçerlik sonuçları, öğrenciler ve öğretmenlerden toplanan görüşme bulguları ile değerlendirilmiş ve öğretim sürecinin öğrenciler için ilgi çekici olduğu, öğretmenler tarafından olumlu şekilde değerlendirildiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, kodlama öğretiminin zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin gelişimine katkı sağladığını ve bu alandaki uygulamaların gelecekteki çalışmalar için değerli veriler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The development of cognitive and life skills in individuals with intellectual disabilities helps increase their independence and enables them to become more active participants in society. In this context, coding education is important for improving students' algorithmic thinking skills and enhancing their ability to solve problems encountered in daily life. The aim of this study is to investigate the effects of coding instruction provided through direct teaching methods on middle school students with mild intellectual disabilities, focusing specifically on their acquisition of algorithmic thinking skills, generalization of these skills to robotic coding, and retention of learning. The study was carried out with three middle school students diagnosed with mild intellectual disabilities using a single-subject research design, specifically the multiple baseline across participants model. The findings indicate that the participants acquired algorithmic thinking skills through coding instruction and were able to maintain these skills two and five weeks after the instruction was completed. Furthermore, the students successfully generalized the learned skills to robotic coding. The social validity results, based on interviews with students and teachers, indicated that the instructional process was engaging for the students and positively evaluated by the teachers. These results demonstrate that coding education contributes to the development of students with intellectual disabilities and provides valuable insights for future research and applications in this field.