Kök kanallarının simüle edildiği rezin bloklarda farklı nikel-titanyum döner alet sistemlerinin şekillendirme etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of shaping ability different nickel-titanium rotary instrument systems in simulated root canals
  1. Tez No: 928197
  2. Yazar: FATİH YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kök kanal tedavisinde, özellikle dar ve eğri kanallar söz konusu olduğunda, kök kanalının orijinal şeklini korumak oldukça zor olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, J-şekilli kanalların simüle edildiği rezin bloklarda beş farklı döner alet sisteminin neden olduğu kanal transportasyonu miktarını ve bu sistemlerin merkezde kalma etkinliklerini karşılaştırmaktır. J-şekilli kök kanallarının simüle edildiği 80 adet rezin blok (Endo Training Bloc; Dentsply, Maillefer, Tulsa, ABD), her biri 16 bloktan (n=16) oluşan beş gruba ayrıldı ve VDW Rotate (VDW), Trunatomy (Densply Sirona), Reciproc Blue (VDW), Protaper Gold (Densply Sirona) ve WaveOne Gold (Densply Sirona) döner alet sistemleri kullanılarak şekillendirildi. Eğe sistemlerinin neden olduğu kanal transportasyonu miktarı ve eğelerin merkezde kalma yeteneği, preparasyon öncesi ve sonrası görüntüler çakıştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Maintaining the original shape of root canals is particularly challenging in narrow and curved canals during root canal treatment. This study aims to compare the canal transportation and the centering ability of five different rotary file systems in simulated J-shaped canals. Eighty resin blocks simulating J-shaped root canals (Endo Training Bloc; Dentsply, Maillefer, Tulsa, USA) were divided into five groups, each consisting of 16 blocks (n=16), and shaped using the rotary file systems VDW Rotate (VDW), Trunatomy (Dentsply Sirona), Reciproc Blue (VDW), Protaper Gold (Dentsply Sirona), and WaveOne Gold (Dentsply Sirona). The amount of canal transportation caused by the file systems and their centering ability were evaluated by superimposing preoperative and postoperative images.